Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama


Reklama

Mała Polska w Anglii

2013-05-22

Rozmowa z Krzysztofem i Sylwią Grabarami, właścicielami restauracji Little Poland w Leek koło Manchesteru, o prowadzeniu biznesu gastronomicznego w Anglii i o fascynacji Anglików polską kuchnią.

rs-2013-03-28


Czy otwarcie restauracji w Anglii należy do trudnych zadań?


Mieliśmy sporo szczęścia. W miejscu, w którym powstała Little Poland, istniała już od ponad 30 lat inna restauracja, więc mieliśmy bardzo ułatwioną sprawę. Nie musieliśmy ubiegać się o pozwolenie na otwarcie nowej restauracji. Musimy przyznać, że z przepisaniem licencji na nasze nazwiska nie mieliśmy żadnych kłopotów. Osobistą licencję na sprzedaż alkoholu zdobyłem jeszcze pracując w sieci Vapiano i jest ona uznawana w całej Anglii. Co do innych papierów, takich jak szkolenie przeciwpożarowe, pierwsza pomoc albo higiena pracy, to wszystkie zdobyliśmy z żoną u poprzednich pracodawców i są one respektowane do dzisiaj.


Ile kosztuje, do czego uprawnia i jak długo jest ważna taka osobista licencja na sprzedaż alkoholu?


Jest ważna przez 10 lat. Uprawnia do sprzedaży alkoholu w miejscach, które mają takowe pozwolenie. Koszt wyrobienia to 37 funtów. Trzeba zdać egzamin ze znajomości prawa dotyczącego sprzedaży alkoholu w Anglii. Posiadająca ją osoba może prowadzić szkolenia dla innych pracowników, by ci również mogli sprzedawać alkohol. Z tego, co się orientuję jest wskazane, by osoba mająca taką licencję zawsze przebywała w restauracji.

rs-2013-03-29


A kontrole? Jak sprawdza się gastronomię w Wielkiej Brytanii?


Nie mieliśmy jeszcze żadnej kontroli, ale otwarci jesteśmy dopiero od paru miesięcy. Oczekujemy jednak na kontrolę sanepidu, która jest raz w roku, a jeżeli są jakieś niedociągnięcia czy też zaniedbania, może być częściej. Z kontroli, które widziałem, tutejszy sanepid największą uwagę zwracał na czystość w restauracyjnej kuchni. Sprawdzają, czy są spełnione wszystkie wymogi HACCP, czy pracownicy są na bieżąco szkoleni i wiedzą, w jaki sposób przygotować jedzenie zachowując dbałość o higienę.


Nie było zaskoczenia przy otwarciu restauracji?


Jedynie pozytywna reakcja lokalnej społeczności. Od samego początku lokalni dostawcy robili wszystko, by nam pomóc, a przychodzący goście dziękowali, że mogą spróbować czegoś nowego, czegoś, czego jeszcze nie próbowali. Mamy również gości, którzy byli już w Polsce i bardzo im się podobało w naszym kraju.

rs-2013-03-30

Ile zatem kosztuje otwarcie restauracji na Wyspach?


Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Gdybyśmy jeszcze raz mieli otwierać restaurację,...

Polecamy

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności