Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaPizza lub bigos ale wciąż najchętniej w domu

2013-05-22

Pizza, makarony na włoską nutę i tradycyjne dania kuchni polskiej – to potrawy, które najchętniej Polacy wybierają w lokalu. Jednak co trzeci Polak w ogóle nie jada poza domem, a blisko 20 proc. rzadziej niż raz na kwartał, czyli też praktycznie wcale. To prawie połowa populacji – duży rynek do zagospodarowania. Ale prawie 10 proc. Polaków stołuje się poza domem kilka razy w tygodniu. Wśród tych, którzy chodzą do restauracji, dominują mężczyźni z dużych miast.

rs-2013-03-32

Takie są wyniku raportu firmy MAKRO Cash & Carry „Polska na talerzu 2013”. Polacy jedzą w domu głównie z powodów finansowych, bo taniej. – Wśród osób kupujących posiłki poza domem wyraźnie dominują mężczyźni – mówi Anna Karasińska, kierownik działu badawczego Instytutu Badania Opinii Homo Homini. Druga pod względem liczebnym grupa badanych deklaruje, że jada na mieście sporadycznie, bo rzadziej niż raz na kwartał (17,1 proc.). Optymistyczne jest to, że co trzecia osoba deklarująca stołowanie się poza domem wskazuje, że czyni to częściej niż trzy lata temu. Tendencja ta jest szczególnie widoczna wśród mieszkańców metropolii i dużych miast.

 

Social eating

Najważniejszym i najczęstszym posiłkiem spożywanym przez Polaków poza domem jest obiad (wskazany przez około 80 proc. respondentów). Całkiem chętnie „na mieście” Polacy jadają również kolację (15 proc.). Badanie potwierdza brak zwyczaju zamawiania śniadań w lokalach gastronomicznych (ok. 5 proc. włącznie z drugim śniadaniem), choć popyt w tym segmencie rośnie, co widocznie jest szczególnie w największych miastach jak Warszawa czy Kraków.

Jedzenie „na mieście” ma dla Polaków wyraźny wymiar społeczny. Ponad połowa respondentów wskazuje spotkania towarzyskie oraz celebrowanie specjalnych okazji jako główny powód wyjścia do lokali gastronomicznych. Z drugiej strony równie istotny jest dla nas inny charakter tej czynności – niemal co trzeci Polak potwierdza, że dla własnej wygody jada posiłki poza domem, np. w miejscu pracy czy nauki.

 

Polska, włoska, azjatycka

Co drugi Polak jedząc poza domem wybiera lokale serwujące tradycyjną kuchnię polską, natomiast 27 proc. decyduje się na miejsca specjalizujące się w kuchni włoskiej. Na trzecim miejscu pod względem popularności plasuje się kuchnia azjatycka (ponad 10 proc.). – Takie trendy potwierdzają również nasi klienci Horeca, którzy szkolą się u nas najchętniej w obszarze kuchni polskiej i włoskiej – mówi Anna Kaczor, manager ds. grupy klientów Horeca w firmie MAKRO .

Najchętniej wybieranym typem lokalu jest nadal restauracja z obsługą kelnerską (64 proc.), dużą popularnością cieszą się również bary z kuchnią domową i pizzerie (po ponad 20 proc.; można było wskazać więcej niż jedną...


Polecamy

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności