Outsourcing sposób na optymalizację
 
Outsourcing sposób na optymalizację

2013-05-21

Kryzys. Kto z nas o nim nie słyszał? Na przestrzeni ostatnich miesięcy, choć niewidzialny, jest wciąż obecny jak niechciany gość. Determinuje nasze działania, ma wpływ na kluczowe decyzje, wymusza rozwiązania czasem nieprzyjemne lub niestandardowe. Choć nie jest naszym sprzymierzeńcem, warto zastanowić się, czy nie może on nam pomóc np. wymuszając optymalizację różnych aspektów naszej działalności.

rs-2013-03-38

Optymalizować koszty, zatrudnienie oraz inne operacyjne czynniki należy zawsze, ale czas kryzysu może pomóc nam w odnalezieniu i realizacji właściwych rozwiązań.

 

Przychody, zyski, koszty

Prowadząc działalność gastronomiczną musimy mieć świadomość, iż na nasz sukces wpływ mają trzy czynniki: przychody, koszty i zysk. To zysk jest miernikiem naszej efektywności, opłacalności, prawidłowości działań i decyzji. Na każdy z powyższych czynników mamy bezpośredni wpływ.

Przychody są efektem dbałości o jakość kuchni i serwisu, zabiegów marketingowych itd. Dostępność lokalu, wnętrze, marka jaką wypracowujemy każdego dnia, spójność tych działań oraz troska o jak najwyższy poziom usług powinny być źródłem przychodów naszej działalności. Ale przychody, owszem, są ważne, lecz nie gwarantują jeszcze sukcesu.

Miernikiem naszej działalności zawsze będzie zysk. Jest on w dużym uproszczeniu stosunkiem przychodu do kosztów. Umiejętność planowania, zarządzania, redukcja kosztu bez straty na jakości, to cele, które stoją przed osobami zarządzającymi działalnością gastronomiczną. Nie ma znaczenia czy jest to restauracja, bar, kafejka czy jakikolwiek inny punkt. To właśnie koszt może zniweczyć efekty naszej pracy. Może, ale nie musi.

Profil naszej działalności definiuje trzy główne koszty, czyli surowców, pracy oraz koszty pozostałe. Kontrolując każdy z nich wpływamy na poziom zysku naszej działalności. Koszty pracy to, według definicji, „ogół wydatków poniesionych przez pracodawcę na rzecz pozyskania, wykorzystania, utrzymania i doskonalenia zasobów pracy”. W większości przypadków to obciążenie jest drugim co do wielkości po żywności kosztem naszej działalności. Zastanówmy się więc, w jaki sposób możemy go kontrolować bez obniżenia jakości, a może nawet ją podwyższając?

 

Outsourcing usług

Prowadzenie działalności gastronomicznej wiąże się z...

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail