Eksperci Lavazza prezentują 5 wyjątkowych technik na wykorzystanie zmielonej kawy po zaparzeniu
 


Eksperci Lavazza prezentują 5 wyjątkowych technik na wykorzystanie zmielonej kawy po zaparzeniu

2023-06-16

Kawa stanowi bardzo ważny element życia codziennego. W każdym zakątku świata jest niezwykle popularna i uwielbiana. Daje nam zastrzyk energii, który pozwala szybko rozpocząć dzień i utrzymać intensywne tempo funkcjonowania. Mimo to niemal każdy z nas kończy swoją przygodę z kawą w ten sam sposób – wyrzucając zużyte zmielone ziarna do kosza. Istnieje jednak wiele użytecznych sposobów ich wykorzystania! Eksperci Lavazza postanowili zaprezentować 5 unikalnych technik, które dadzą kawowym resztkom nowe życie.

Lavazza Coffee 2

fot. materiał prasowy 

 

Ogrodowy nawóz

Większość gleb nie zawiera niezbędnych składników odżywczych. Rośliny rosnące na nich nigdy
w pełni się nie rozwiną. W rezultacie, aby zapewnić im odpowiednie warunki, większość ogrodów wymaga nawożenia. Fusy z kawy zawierają niezbędne składniki odżywcze, które pomagają w drenażu, retencji wody i wentylacji gleby w ogrodzie, co znacząco poprawia jakość hodowanych roślin. Zmieloną kawę można rozsypać cienką warstwą na glebie lub dodać do kompostu. Przyciągnie ona insekty, zapewniając bogactwo składników odżywczych, które przyczyniają się do wzrostu i polepszenia jakości roślin. Jest to szczególnie korzystne dla kwiatów takich jak: róże, azalie, rododendrony, kamelie i inne o kwaśnym odczynie.

Środek zwalczający owady

Pozostałości po przygotowaniu kawy pomagają również w zwalczaniu szkodników w ogrodzie
– są doskonałą pułapką. Rozsypane w ogrodzie przyczynią się do eliminacji owadów, a to z kolei spowoduje lepszy rozwój gleby. Dobrym pomysłem jest również uformowanie kopczyku z fusów wokół chronionych roślin lub w miejscu, gdzie gromadzą się kolonie insektów. Należy jednak pamiętać, że fusy ulegają rozkładowi, dlatego co około 2 tygodnie należy wymieniać zmielone ziarna na nowe.

Świece kawowe

Świece na bazie kawowych resztek, to niecodzienne rozwiązanie, które wypełni przestrzeń niesamowitym aromatem. Wystarczą cztery składniki – fusy z kawy, wosk, knot i estetyczny słoik. Wystarczy wlać wosk do małego słoiczka, dodając jednocześnie kawowe fusy. Następnie rozpalić świecę i delektować się niezwykłym zapachem i kojącą atmosferą.

Neutralizacja zapachów

Mielona kawa pochłania wszystkie zapachy w swoim otoczeniu. Zamiast sody oczyszczonej, warto spróbować umieścić miskę z resztkami kawy w lodówce, aby pozbyć się nieświeżych zapachów żywności. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ich również w szafie. Pomoże to pozbyć się brzydkiego zapachu stęchlizny. Azot zawarty w kawowych resztkach, reaguje z obecną w powietrzu siarką, stąd efekt neutralizacji przykrych zapachów.

Czyszczenie naczyń

Z pomocą mielonej można przywrócić blask naczyniom i sprawić, że garnki czy patelnie wyglądać będą jak nowe! Pozostałości po parzeniu kawy mają gruboziarnistą teksturę, która idealnie nadaje się do ścierania.
Z ich pomocą łatwo usunąć przyklejony do dna garnka lub patelni brud, nie uszkadzając powierzchni naczynia. Używając gąbki do szorowania, kilku kropel detergentu i niewielkiej ilości fusów z kawy, resztki jedzenia będą niezwykle łatwe do usunięcia.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail