KLUBOPIEKARNIA WODA
 

 
KLUBOPIEKARNIA WODA

2023-09-24

COŚ WIĘCEJm to klub w piekarni, czy piekarnia w klubie? To połącznie dwóch energii. Dnia i nocy, wody i słońca. ŻYWA WYSPA MŁYŃSKA

Projekt wnetrza lokalu gastronomicznego Klubopiekarnia Woda Biuro architektoniczne Znamy sie architekt Wroclaw 09

fot. materiał prasowy

Klubopiekarnia Woda znajduje się w dawnej kotłowni na terenie zabytkowego kompleksu Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. To żywy punkt miasta i miejsce spotkań.

WSZĘDZIE WODA

Wyspa Młyńska z każdej strony jest otoczona wodą. To znane miejsce, które przyciąga mieszkańców wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi przez miasto Bydgoszcz. Oprócz funkcji rekreacyjnej wyspa młyńska jest ściśle związana z transportem wodnym zboża i produkcją mąki. Zależało nam na tym, żeby podkreślić to znaczenie we wnętrzu. Dlatego zdecydowaliśmy się na totalny zabieg kolorystyczny. Posadzka, bar i wyposażenie w kolorze kobaltowym sprawiają, że woda dosłownie wlewa się do środka. Lokal dzieli na pół opływowy, kobaltowy bar, kierunkuje sposób poruszania się klientów. Każdy wpływa swobodnie do środka, a potem wypływa razem z nurtem. Układ i nurt nie pozwala na nagły skręt do części technologicznej, kierunek poruszania się jest naturalny tak jak naturalnie porusza się woda.

BUDYNEK MASZYNA

Kompleks Młynów Rothera składa się z budynku spichlerza zbożowego, mącznego oraz części środkowej, w której zlokalizowany był historycznie młyn. Tam też odbywała się produkcja mąki, czyli mielenie, chłodzenie, odsiewanie, pakowanie a następnie transport gotowego produktu do spichlerza mącznego. Na każdym piętrze odbywały się inne procesy produkcyjne przy użyciu nowoczesnych maszyn. Do mielenia używano kamieni młyńskich z charakterystycznymi żłobieniami. Zmielone zboże transportowano na piętro 3, gdzie urządzenia zwane Hopper-boy rozprowadzały świeżo zmieloną mąkę w celu jej schłodzenia. Hopper-boy rysowały na podłodze koliste, grabione kształty. Następnie produkt trafiał na drugie piętro aby został odsiany na mąkę, śrutę i otręby w stalowych bolterach. Ostatnim procesem było pakowanie i odbywało się na parterze, gdzie następnie mąka trafiała do spichlerza mącznego. Technologia młyna tworzy bardzo dobrze działającą maszynę.

PRODUKCJA WE WNĘTRZU

Skoro produkcja jest tak ważnym aspektem miejsca nie sposób było nie wyróżnić jej w projekcie. Po wejściu do lokalu od razu widać wyraźny podział wnętrza na część dostępną dla klienta i część technologiczną. Otwarta kuchnia, sprzęty, elementy stalowe nawiązują do maszyn używanych w produkcji mąki, a wyraźne pionowe żłobienia w strukturze tynku przywołują na myśl skojarzenia z kamieniem młyńskim i śladami zmielonego zboża rozprowadzonego przez maszyny typu hopper-boy. Dzięki otwartej technologii klient doświadcza wypieku na każdym etapie produkcji.

PIEKARNIA ZA DNIA, KLUB NOCĄ

W lokalu przeważają dwa przeciwstawne kolory czyli kobalt i pomarańcz. Kobalt kojarzy się z wodą, surowością, technologią produkcji mąki, przepływem. Za dnia miejsce funkcjonuje jako piekarnia. To jasne techniczne miejsce z przeważającym chłodnym kolorem, przełamanym przez wypieki na półkach oraz ciepły pomarańcz.

ZMIENNE KOLORY

Pomarańcz symbolizuje zachodzące słońce, rozpoczęcie wieczoru, zabawę, ciepło i słodycz. Wieczorem, wraz z zachodem słońca lokal zmienia swoją funkcję i staje się klubem. Przeważają ciepłe światła, więc zimny kobalt zmienia swój kolor, tak jak zmienia się powierzchnia wody na tle zachodzącego słońca

 


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail