Kto, co i za ile? Zarobki w gastronomii
 

 
Kto, co i za ile? Zarobki w gastronomii

2013-11-25

Niezależnie od lokalizacji na najlepsze zarobki mogą liczyć szefowie kuchni hoteli 5-gwiazdkowych. Zarobki to temat, który w gastronomii do łatwych nie należy. Bo jak liczyć pensje pracowników, kiedy często są to umowy o dzieło uzupełniane o premie uznaniowe, gratyfikacje czy wreszcie napiwki?

Według wydanego przez Główny Urząd Statystyczny Małego Rocznika Statystycznego 2013 w dziale „zakwaterowanie i gastronomia” rok temu pracowało niemal 236 tysięcy osób, co oznacza półtora tysiąca mniej niż dwa i trzy lata temu. Żeby uściślić te dane, trzeba zauważyć, że w zeszłym roku (cały czas dane GUS) było ponad 68 700 placówek gastronomicznych, w tym ponad 15 800 restauracji. W stosunku do 2011 roku nieznacznie ich przybyło, około 0,5 tys. W samych tylko restauracjach przychody z działalności gastronomicznej w zeszłym roku wyniosły niemal 24 miliony, czyli milion więcej niż dwa lata temu. Przeciętnie pracownik gastronomii wynagradzany był kwotą około 2150 złotych, nieznacznie więcej niż dwa lata temu. To tyle GUS.

Anonimowa ankieta

Problem z badaniami w gastronomii jest taki, że trudno ustalić ostateczną wysokość pensji. Podpisywane...


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail