Kierowanie demokratyczne czy autokratyczne
 
Kierowanie demokratyczne czy autokratyczne

2013-11-25

Dążenie pracowników do znalezienia się w lepszym miejscu pracy wynika z poszukiwania komfortu i możliwości samorealizacji. Każdy pracownik powinien być traktowany z szacunkiem, jako równoprawny członek zespołu, w którym może i powinien mieć coś do powiedzenia.

rs-2013-06-22

Pracodawcy otwarci nawet na najbardziej szalone pomysły swoich pracowników postrzegani są jako ci, którzy gwarantują rozwój. Nie można zamykać się na nowe trendy i oczekiwania gości. Źródłem takich pomysłów są nasi pracownicy, dlatego też nie blokujmy ich kreatywności. Wciąż trzeba pamiętać, że wokół mogą być od nas są lepsi, sprytniejsi, szybsi i bardziej otwarci.

Po pierwsze jakość

Budowanie zespołu otwartego i nie bojącego się realizować własnych pomysłów daje szansę jeszcze większej integracji i wygrywania z konkurencją skutecznością zarządzania kolektywnego, z aktywnym udziałem pracowników. Nie należy jednak przesadzać w demokracji zarządczej, każdy z pracowników musi znać swoje miejsce pracy. Ważny jest czytelny sygnał skierowany do pracownika, że jego zdanie będzie przynajmniej wysłuchane i brane pod rozwagę przez osoby decyzyjne. Wszystkie nasze zarządcze działania, dumanie o motywacji, wyznaczanie celów czy wspólne podejmowanie decyzji z zespołem na nic się nam zdadzą, jeżeli za tym wszystkim, a może raczej przed wszystkim, nie idzie jakość serwowanych przez nas dań i napojów. Nierzadko po pewnym czasie (choć zaznaczyć trzeba, że to nie reguła) coś pęka – jakość dań i użytych produktów ulega pogorszeniu. Zaczyna się stosowanie zamienników, zmniejszanie gramatury dań, a za tym w błyskawicznym tempie pojawia się coraz gorsza jakość przygotowania. Pierwsze wrażenie pryska i wszystko, o co zespół walczył na początku drogi, bezpowrotnie znika. Gość przyzwyczajony do wysokiej jakości i prawdziwego kunsztu na talerzu, teraz otrzymuje marną namiastkę tego, czym delektował się jeszcze kilka dni czy tygodni wcześniej. Wnioski są łatwe do przewidzenia. Pierwsza niedobra decyzja i przyzwolenie na odstępstwo od założonego poziomu to najgorszy krok, jaki może zrobić manager w branży gastronomicznej. Wizerunek lokalu, nierzadko długo i mozolnie wypracowywany poprzez jakościową ofertę, może zostać na zawsze utracony. Najpierw spotkamy się z konsternacją stałych gości, potem ich niedowierzaniem, a na końcu po prostu do nas nie wrócą. A na nowych też nie ma co liczyć, tu swoją role spełnią negatywne komentarze i opinie publikowane na portalach branżowych i społecznościowych, choćby na facebooku.

Istotą jest komunikacja

Nie pozwólmy na to, by szybki zysk kosztem jakości przesłonił nam pierwotne cele, nie przekreślajmy własnego wysiłku włożonego w wykreowanie i utrwalenie wizerunku miejsca. Musimy się komunikować! Wewnętrzny przepływ informacji to podstawa wiedzy o wszystkim, co się dzieje. Komunikacja jest istotą dobrej współpracy. Wewnętrzne waśnie, dąsy czy wahania emocjonalne muszą i powinny być natychmiast wyjaśniane i łagodzone. Tylko poprzez rozmowę między sobą, szczere omawianie problemów, możemy rozwiać pojawiające się wątpliwości i zapobiec niebezpiecznej eskalacji problemów. Lider zespołu, manager, powinien być zawsze inicjatorem działań zmierzających do zażegnania konfliktów i wyjaśnienia różnic w poglądach w zarządzanym zespole. Dobry manager nie może się izolować. Właśnie on, przyjmując otwartą postawę wobec poglądów i pomysłów swoich pracowników, powinien pokazywać, jak ważną rzeczą jest komunikacja w zespole. Musi zaszczepić odwagę wyrażania poglądów, oceniać obiektywnie i zachęcać podwładnych do dzielenia się zawodowymi doświadczeniami z innymi pracownikami. Problemy w komunikacji i współpracy widać zwykle już na pierwszy rzut oka. Skazani na siebie pracownicy, pomiędzy którymi nie ma „chemii”, nigdy nie będą wydajni ani chętni do wyzwań, nie wspominając już o uśmiechu na twarzy. Krótka rozmowa wyjaśniająca przeprowadzona przez lidera może bardzo skutecznie zmienić wewnętrzną wojnę w normalnie pracujący i zgrany zespół.

Pomoc firm zewnętrznych

W sytuacji konfliktu każda ze stron może mieć swoje racje, ocena stanowisk i rozstrzygnięcie to zadanie dla managera. Zadanie niełatwe, ale w stu procentach...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail