Maciej Otrębski z RoślinnieJemy dołącza do Ashoki jako pionier transformacji żywieniowej
 


Maciej Otrębski z RoślinnieJemy dołącza do Ashoki jako pionier transformacji żywieniowej

2023-12-04

Maciej Otrębski z RoślinnieJemy dołączył do grona innowatorów społecznych międzynarodowej organizacji Ashoka – ewaluatorzy zwrócili uwagę na jego wkład w rozwój rynku produktów roślinnych i nazwali „pionierem transformacji żywieniowej”.

 

Maciej Otrebski Roslinniejemy

fot. materiał prasowy https://kobiecyfotograf.pic-time.com/portfolio

Współtwórca RoślinnieJemy został doceniony za swój pozytywny wpływ społeczny w kilku obszarach, m.in. tworzenia partnerstw dla zmiany – jak wskazuje Ashoka, „Otrębski współpracuje z różnymi podmiotami z branży spożywczej, włączając producentów mięsa i produktów mlecznych, restauratorów i duże sieci sklepów, by stworzyć korzystne warunki dla bardziej roślinnej przyszłości. Od niedawna istnieje Polski Związek Producentów Żywności Roślinnej współtworzony przez RoślinnieJemy.”

 

U podstaw działań i teorii zmiany RoślinnieJemy jest podejście systemowe i zmiana narracji, których rezultatem ma być zwiększenie dostępności i wykorzystania białka roślinnego oraz produktów roślinnych w całej branży spożywczej, przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystania produktów pochodzenia zwierzęcego – mówi Maciej Otrębski – Jestem wdzięczny Ashoce za to wyróżnienie i zwrócenie tym samym uwagi na rolę, jaką transformacja systemu żywnościowego na bardziej roślinny odgrywa we współczesnym świecie – dodaje.

 

Ashoka pozytywnie oceniła wpływ Otrębskiego na zwiększenie widoczności i dostępności roślinnych alternatyw na półkach sklepowych oraz wspieranie dystrybutorów żywności we wprowadzaniu nowych produktów w oparciu o badania konsumenckie, tak jak miało to miejsce w wypadku marki Plant Hunter w sieci sklepów Żabka. Eksperci zwrócili ponadto uwagę na edukacyjny charakter działalności RoślinnieJemy skierowany na branżę spożywczą – organizację konferencji i opracowywanie raportów oraz poradników dla różnorodnych podmiotów w systemie produkcji żywności: od piekarni, przez hotelarstwo po pizzerie czy burgerownie.

 

Maciej zidentyfikował wiele potężnych dźwigni transformacji systemu żywnościowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz pobudza innowacje i dostosowania w całym łańcuchu wartości produkcji i dystrybucji produktów roślinnych. (...) Rozumie, że przyspieszenie tej zmiany wymaga innowacji na każdym etapie systemu żywnościowego, od polityki rządu, przez produkcję rolną, po przetwórstwo żywności, a ostatecznie dystrybucję i sprzedaż detaliczną – przeczytać można na podstronie Ashoki poświęconej Otrębskiemu.

 

Ashoka to organizacja założona w 1980 roku w Waszyngtonie, która „identyfikuje schematy i kluczowe dźwignie zmian by pomóc społeczeństwu w uformowaniu nowej struktury, która sprawi, że każdy będzie mógł być twórcą bądź twórczynią zmian na rzecz wspólnego dobra.”. Z kolei „Ashoka Fellows” są „wiodącymi przedsiębiorcami i przedsiębiorczyniami społecznymi, których Ashoka wyróżniła za ich innowacyjne rozwiązania problemów społecznych oraz potencjał do zmiany schematów całego społeczeństwa”. W Polsce do tego grona należy 85 osób, m.in. Małgorzata Chmielewska, Sylwia Chutnik, czy Kuba Wygnański.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail