Co z tą kawą?
 

 
Co z tą kawą?

2014-02-18

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, przeciętnie wypijamy około 500 filiżanek „małej czarnej” rocznie. Jakie znaczenie mają nasze przyzwyczajenia dla polskiego rynku kawy? O zeszłorocznych zmianach, tegorocznych perspektywach, najpopularniejszych kawowych trendach i kierunkach rozwoju branży, opowiada Monika Dutkiewicz, Prezes Zarządu Segafredo Zanetti Poland.

 

rs-2014-01-04Jak oceniają Państwo koniunkturę na rynku w ubiegłym roku? Czy nowy – 2014, zapowiada się równie pozytywnie?

Systematyczny wzrost ilości kawy, importowanej na polski rynek, obserwujemy od 2007 roku. W ubiegłym roku liczba ta wyniosła aż 210 tysięcy ton. Do sprzedaży detalicznej przeznaczono ponad połowę towaru (108,8 tys.). Przekładając te wskaźniki na kwotę pieniężną, polski rynek kawy w 2012 roku wart był ponad około 3,4 mld złotych. I choć z badań przeprowadzonych przez londyński instytut Euromonitor International wynika, że w przyszłych latach ilość produktu przeznaczona bezpośrednio do sprzedaży spadnie do 106,3 tys. ton, nie prognozuje się znaczącego obniżenia jego wartości.

Co wpływa na tak optymistyczne podejście?

W 2013 roku zanotowaliśmy ponad 20% wzrost sprzedaży w kanale detalicznym, w porównaniu z 2012. Wyraźnie większą popularnością cieszy się kawa ziarnista, co jest ściśle związane z coraz niższymi cenami ekspresów automatycznych z wbudowanymi młynkami dedykowanych do domowego użytku. Rozpowszechnianie się kultury picia kawy i zainteresowanie...


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail