Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


HoReCa a gospodarka

2014-02-18

Branża HoReCa wygenerowała dla polskiej gospodarki łączną wartość dodaną równą 5,9 mld euro, co stanowi 1,7 proc. udziału w PKB w 2010 roku, głosi raport „Wkład branży hotelarsko-gastronomicznej w gospodarkę”.

Raport analizuje dane z 31 państw (28 członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Turcji) na 1 lipca 2013 r. Poddane analizie zostały lata 2000-2010, bo zdaniem raportu pozwala to na ocenę wyników branży hotelarsko-gastronomicznej oraz zrozumienie czynników na nią wpływających, jak również powiązanych trendów politycznych oraz dźwigni, które mają lub mogą mieć wpływ na branżę.

Gospodarka

Cała gospodarka odnotowała wyraźny wzrost zaraz po wejściu do UE w 2004 roku, który utrzymywał się do początku kryzysu gospodarczego, czyli roku 2009. Tak czy inaczej po korekcie inflacyjnej (inflacja rosła w latach 2000- 2010 w tempie średniorocznym 3,2 proc.) średni wzrost PKB wynosił w Polsce 4,1 proc., a wzrost w branży hotelarskogastronomicznej wyniósł 5,2 proc. Największym sektorem branży hotelarsko-gastronomicznej w Polsce są restauracje. Ponad 20 tys. firm wygenerowało 45 proc. obrotów w branży w 2010 roku. Sektor barowy w 2008 roku liczył około 20 tys. przedsiębiorstw, co stanowiło 32 proc. całej branży. W kolejnych latach obroty spadły aż o 40 proc. i zostało jedynie 11 tys. przedsiębiorstw (22 proc. całego sektora).

Dla porównania obroty restauracji zmalały w latach 2009-2010 w porównaniu do lat poprzednich o około 13 proc. W 2010 roku branża wygenerowała prawie 6 mld euro obrotów bezpośrednich i dodała 15 mld euro...


Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności