Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Zapiekanka, czyli tryumfalny powrót królowej polskich ulic

2014-02-18

Włosi mają bruschettę i pizzę, Niemcy wursty, Amerykanie hamburgery i hot dogi, a Polacy zapiekankę z grzybami i serem.

rs-2014-01-43

Można ją było dostać wszędzie – od Szczecina poprzez centralną Polskę aż po Zakopane. Bagietka posmarowana masą z pieczarek, w wersji luksusowej (nie zawsze dostępnej) z serem żółtym i keczupem, stanowiła najbardziej popularną przekąskę. W latach 80-ych XX wieku pojawiać się zaczęły odmiany na cieście drożdżowym, przypominające małe pizze.

Przez długi czas obie wersje funkcjonowały równolegle, mniej więcej w połowie wspomnianej dekady wersja na drożdżowym placku zaczęła coraz częściej być nazywana pizzą. Jednak do dziś spotkać można miejsca, gdzie zapiekanka podawana jest nie na bagietce, a na drożdżowym spodzie właśnie. W łódzkim Mega Burgerze ma kształt prostokątny, a w kieleckiej pizzerii Gastrofaza wygląda nadal jak ogromna, owalna pizza.

Najtańsza i najgorsza

Jednak w 99 proc. przypadków zamawiając zapiekankę dostaniemy różnej długości bułkę. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku zapiekanka powoli traciła status kultowej. Na polskich ulicach pojawiły się kebaby, hamburgery i hot dogi. Zapiekanka zaczęła być postrzegana jako najtańszy i najgorszy fast food. Nie bez przyczyny. Coraz rzadziej była własnej roboty, coraz częściej kupowana gotowa, zamrożona i wrzucana na chwilę do mikrofali, zaczęła być postrzegana jako gumowata, szybko stygnąca bułka z masą pieczarkową, serem i podłym keczupem.

Polacy stawali się coraz bardziej wybredni: popularne stawały się kebaby, w których można było zjeść smacznie i do syta za niewiele większe pieniądze. Ostatnio przyszła moda na burger bary, które kuszą kilkunastoma odmianami doskonałych hamburgerów. Zapiekanka powoli, ale systematycznie spychana była na szary koniec. Czy można się dziwić, że mając do wyboru doskonałego hamburgera za 12 zł czy sycący kebab za 10 zł, ludzie odwrócili się od kojarzonej z mikrofalówką zapiekanki?

Moda z Krakowa

I kiedy wydawało się, że to już koniec, że Polacy pożegnają bagietkę z grzybami i serem na zawsze, nastąpił renesans. Okazało się, że w Polsce nadal są ludzie, którzy tęskniąc za smakami z dzieciństwa skłonni są dać zapiekance jeszcze jedną szansę. Paradoksalnie eksplozja mody na handmade’owe fast foody wyszła zapiekankom na dobre. O ile „baza” pozostała klasyczna, czyli nadal jest to zestaw bagietka, pieczarki i ser, o tyle zaczęto tę klasykę...


Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności