Trendy kulinarne w Polsce
 


Trendy kulinarne w Polsce

2014-04-07

Ziemniaki, kasza, a może burgery… Jakie trendy zdominują polską gastronomię w 2014 roku?

rs-2014-02-39

Internet huczy od spekulacji. Maciej Nowak z Gazety Wyborczej wieszczy powrót do kasz i ziemniaków, Piotr Ceranowicz, szef kuchni w Oboźnia Restaurant & Wine Lounge przewiduje lokalność i sezonowość produktów. Postanowiłem i ja dorzucić swoje trzy grosze do tego tematu. Nie ograniczyłem się do własnych obserwacji, ale postanowiłem dopytać kilka osób, które temat znają od podszewki. Trzy osoby poprosiłem o wskazanie trzech trendów, które ich zdaniem dominować będą w polskich kulinariach w 2014 roku.

rs-2014-02-40Jasiek Kuroń – kucharz, syn kucharza, pasjonat kulinariów. Prowadzi portal Kuchnia Kuronia, angażuje się w akcje społeczne, między innymi aktywnie wspiera Banki Żywności. Trendy, które moim zdaniem będą w polskich kulinariach, to:
1. Odejście od mięsa produkowanego na masową skalę (ewentualnie przejście na mięso wyższej jakości lub wegetarianizm). Świadomość konsumencka będzie odgrywała coraz większą rolę.
2. Kasze, które już rozpoczęły swój byt w 2013 roku, choćby przez coraz większą popularność w blogosferze kulinarnej.
3. Warzywa, nie tylko skorzonera czy topinambur. Myślę, że zaczniemy zwracać uwagę na zapomniane odmiany warzyw i owoców. Będzie tego coraz więcej. Kuchnia na powrót zacznie nam się bogacić w smaki. Już teraz widać tendencję do wykorzystania np. młodych pędów sosny, czarnego bzu, lawendy.

rs-2014-02-41Paweł Loroch – dziennikarz radiowy i telewizyjny, ekspert kulinarny, założyciel pierwszego kulinarnego radia w Polsce – JemRadio.pl
1. Świat właśnie odkrył kefir i kiszoną kapustę – wystarczy, że my sobie o nich tylko przypomnimy. Czas na polskie smaki w międzynarodowych aranżacjach. Schyłek burgertrucków, które przyćmią kluskobusy i pyzowozy.
2. Niebranie udziału w telewizyjnych programach kulinarnych. Coraz więcej zawodowców i amatorów uświadamia sobie, że uczestnictwo w sztucznej rywalizacji ku uciesze rozkapryszonej publiczności najczęściej nie przynosi im ostatecznie żadnych korzyści. W 2014 roku nowym trendem jest radio kulinarne, gdzie znaczenie ma wyłącznie osobowość i wiedza, a nie montaż i kupiony format.
3. Jedzenie w internecie –...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail