Mówi się o was
 
Mówi się o was

2014-08-24

PR, promocja, narracja, restauracja, czyli dlaczego zwrot „mówi się o was” jest ważny w gastronomii.

rs-2014-04-21

Kiedy mowa o działaniach promocyjnych w gastronomii pierwsze, co przeważnie przychodzi na myśl, to reklama. Tymczasem konsumenci mają już dość tych narzucających się przekazów. I właśnie od tego są działania PR, które budują wizerunek firmy w sposób bardziej wiarygodny i nienachalny. Bardziej przemawia do odbiorców tekst napisany przez osobę trzecią, niż nawet najpiękniejsza i najbardziej kreatywna reklama w mediach. Oczywiście, i tu są wyjątki, ponieważ reklamy interaktywne, tj. wciągające odbiorcę, robiące z niego współuczestnika reklamy, sprawiają, że zaczyna się identyfikować z tą restauracją. Ale reklamy interaktywne, oparte na nowych mediach, czyli wszelkie gry i aplikacje mobilne, nie są jeszcze wykorzystywane w działaniach marketingowych w branży gastronomicznej na naszym rynku. Do tej chwili nowe media w Polsce ograniczają się przede wszystkim do Facebooka, Instagrama, You Tube’a, zaczyna się też dostrzegać potencjał Foursquare czy Pinterestu.

rs-2014-04-22

Na czym polega PR w branży gastronomicznej?

PR polega na mówieniu o restauracji i przekazywaniu wiadomości na jej temat przez media oraz liderów opinii publicznej, to znaczy osoby mające wpływ na faktyczne zainteresowanie danym lokalem. Liderów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to krytycy kulinarni, znani blogerzy, celebryci, VIP-y. Druga to duże firmy, międzynarodowe korporacje, które z chęcią urządzają imprezy okolicznościowe, eventy w jednym, sprawdzonym miejscu.

Działania PR w obszarze relacji z mediami nie oznaczają ukazywanie się informacji o naszej restauracji w postaci artykułu sponsorowanego czy reklamy. Powód, dla którego restauracja znajdzie się w mediach, czyli media będą chciały o niej napisać, musi być bardziej wyrafinowany i naturalny – innymi słowy: wiarygodny.

Sens działań PR: „ludzie mówią”

Największy komplement dla osoby związanej z PR to usłyszeć: „dużo dobrego mówi się o waszej restauracji” czy „słychać o was na mieście”, a najgorsze, co może usłyszeć to: „wszędzie są wasze reklamy”. Oczywiście, że w ramach spójnej, konsekwentnej i długoterminowej strategii działań PR, czyli kształtowania wizerunku, należy włączyć i inne działania promocyjne, między innymi reklamę w radiu czy prasie, ale tego typu promocja powinna być tylko dodatkiem – zwłaszcza, jeżeli restaurator nie dysponuje zbyt dużym budżetem Można zmniejszyć koszty wybierając tańszą agencję reklamową, czy jednak nie odbije się to na jakości? Jak w dowcipie: jeśli chce się zrobić tanio i szybko, to nie dobrze. Jeśli chce się zrobić tanio i dobrze, to nie szybko. A jeśli chce się zrobić dobrze i szybko, to nie tanio. Za jakość się płaci, więc jeśli zależy nam również na widocznym efekcie działań...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail