Owady na talerzu - Atrakcyjny przysmak czy nielegalny proceder
  
Owady na talerzu - Atrakcyjny przysmak czy nielegalny proceder

2015-02-18

Dla chcących skosztować smażonego świerszcza lub też otworzyć restaurację z „owadzim” menu pozostaje pytanie: czy w Polsce w ogóle można legalnie serwować takie dania?

pws-rs-01-2015-49

Choć dla wielu z nas zjedzenie potrawy z owadów to przekroczenie granicy dobrego smaku, na świecie nie brakuje zwolenników takich dań. W wielu państwach Ameryki Południowej, Afryki czy Azji stanowią stały składnik diety, tak jak mięso zwierzęce. W różnych kulturach ich spożywanie to jak najbardziej przemyślany wybór – są tanie, zdrowe (zawierają dużo białka) i łatwe do pozyskania. A także, co najważniejsze – uważane za bardzo smaczne. Szacuje się, że owady stanowią część tradycyjnej diety przynajmniej dwóch miliardów ludzi. Spożywane są tylko niektóre typy – łącznie około 1,9 tys. gatunków uznanych jest za jadalne. Również w niektórych krajach UE spożywanie bezkręgowców w lokalach gastronomicznych staje się coraz bardziej popularne.

Owadzie rozwiązanie

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa wydała w zeszłym roku raport pt. Edible insects: future prospects for food and feed security, według którego jedzenie owadów nie tylko jest zalecane, ale wręcz stanowi rozwiązanie dla problemu głodu na świecie. Pożądane jest zarówno spożywanie owadów przez ludzi, jak i przeznaczanie ich na paszę dla...

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail