Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama

Różne spojrzenia na kawę

2015-03-22

A gdyby tak otworzyć kawiarnię? A czemu nie, skoro badania pokazują wyraźnie, jak dobry to biznes. Spójrzmy jednak na ten temat szczegółowo.

pws-2015-01i-35

Najczęściej pijemy kawę w domu (71 proc.), później w kawiarniach sieciowych (54 proc.), a dopiero po pracy i stacji benzynowej są wymieniane kawiarnie niezależne (28 proc.). W kawiarniach wydaliśmy w zeszłym roku 467,5 miliona złotych, według prognoz w tym roku wydamy już 490 milionów, a w przyszłym nawet 516,7 miliona złotych (dane opublikowane przez „Rzeczpospolitą” za Euromonitor International). Nasze wydatki na małą czarną zwiększą się o 4,8 procent w tym roku. Te wszystkie dane pokazują, jak duża siła leży w kawiarniach. O szczegóły biznesu kawiarnianego zapytaliśmy właściciela kawiarni, producenta sprzętu i baristę.

Właściciel kawiarni

Michał Stanisz, Pierre Boulangerie- Pâtisserie, ul. Szewska 6 Kraków

pws-2015-01i-34

W Polsce trudno jest znaleźć miejsce z dobrą kawą, choćby zbliżoną jakością do tej we Włoszech czy Francji. Dlatego podczas tworzenia założeń biznesowych Pierre wielką wagę przyłożyłem do tego obszaru. Największą trudnością był wybór dostawcy. Znalezienie na polskim rynku takiego, który gwarantuje stałą, wysoką jakość ziarna, szybki czas reakcji serwisowej do ekspresu, szkolenia dla baristów i utrzymanie tego w przyzwoitej cenie, to nie lada sztuka. Na szczęście udało się. Po kilku miesiącach poszukiwań zdecydowałem się na Mauro caffe. Ze względu na lokalizację i charakter lokalu zdecydowaliśmy się na promocję w miejscu sprzedaży oraz serwisach internetowych (tematycznych – polskich i międzynarodowych – oraz społecznościowych). Obecnie tworzymy ofertę cateringową, którą zamierzamy promować aktywną sprzedaż w biurach i instytucjach. Nasza sprzedaż jest trudna do uśrednienia, sprzedaż dzienna zależy od pory roku i dnia tygodnia. Dziennie serwujemy od 50 do niemal 150 kaw (w tym smakowych). Ponieważ wewnątrz dysponujemy niewielką liczbą miejsc, zależy mi obecnie na zwiększeniu sprzedaży kawy na wynos. Na mojej drodze największą trudnością było stworzenie lokalu od zera w kamienicy objętej nadzorem konserwatorskim. Zajęło nam to prawie rok. Dzięki temu doświadczeniu potrafiłbym skrócić ten czas o kilka miesięcy, ale wciąż pamiętam, jak bardzo decyzja o lokowaniu Pierre w lokalu pod nadzorem konserwatora zwiększyła koszty inwestycyjne.

Producent

Agnieszka Poliszewska-Ostrowska, Jura Polska

pws-2015-01i-33

Koszt filiżanki kawy zależy od dwóch parametrów: ceny...

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© 2015 ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne