Wszystko co chcesz wiedzieć o sieci ale boisz się zapytać
 

 
Wszystko co chcesz wiedzieć o sieci ale boisz się zapytać

2015-03-22

Koszty strony, jaka powinna być, by przyciągnąć klienta i czemu wyszukiwarka „nie lubi” naszego adresu… Restauratorzy mają setki pytań, a my próbujemy na niektóre z nich odpowiedzieć.

pws-2015-01i-37

Opisywałem rożne zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę przy tworzeniu i prowadzeniu dobrej strony internetowej restauracji. Analizowałem, jak zbudować dobrą stronę i jak prowadzić kampanie w internecie, a także jak uporać się z pułapkami zastawianymi przez wujka Google’a. Na koniec opisałem jak oswoić Pandę, Pingwina i Kolibra, czyli w którą stronę rozwijają się algorytmy najpopularniejszej wyszukiwarki i co to oznacza dla stron internetowych. Przy okazji ostatniego artykułu zaproponowałem też czytelnikom „Restauracji” indywidualne konsultacje telefoniczne. Odezwało się kilkunastu właścicieli i managerów. Dziś kilka ciekawych pytań poruszających uniwersalne problemy, na które odpowiedź będzie interesująca dla wszystkich restauratorów.

Ile powinna kosztować strona internetowa restauracji?

Na to nie ma reguły. Strona powinna być wciągająca i oddawać klimat restauracji. Jeśli przygotujemy nieciekawą stronę, która sypie błędami, to trudno spodziewać się, że przyciągnie ona klientów. Czy tania strona musi być zła? Nie. Ale pamiętajmy o zasadzie, że za jakość trzeba zapłacić. Jeśli kupimy tanie auto nie spodziewajmy się, że zapewni ono komfort jazdy taki jak markowa limuzyna. Strona internetowa to nie tylko praca programisty czy kolegi informatyka. Muszą się na niej znaleźć dobre zdjęcia, nie z banku zdjęć, filmy i ciekawe teksty. Często kilkadziesiąt godzin ludzkiej pracy, a ta, jak wiemy jest dość kosztowna. Strona, a za tym jej koszt, powinny korespondować z grupą docelową. Im bardziej wymagająca, tym bardziej dopracowana powinna być prezentacja w internecie, a co za tym idzie koszt jej przygotowania będzie zapewne wyższy. No, może wyjątkiem jest strona restauracji Noma, przygotowana na darmowym Word Pressie, bez zdjęć, z małą ilością tekstu, jednak z dużym smakiem. Noma oprócz zwykłej strony prowadzi blog, w który wkłada sporo pracy, więc nie jest to najtańsza wersja działania. W Polsce na stronę internetową warto wydać co najmniej kilka tysięcy złotych. Jak pisałem w jednym z artykułów, jeśli na ulotki wydamy dwa tysiące złotych, po tygodniu i tak wszystkie wylądują w koszu. Jeśli wydamy te pieniądze na stronę internetową, będziemy z nich korzystać przez miesiące, a nawet lata.

pws-2015-01i-38

Jak często klienci szukają restauracji w wyszukiwarce?

Badanie odpowiadające na to pytanie przeprowadziła w 2014 angielska firma BrightLocal. W kategorii lokalnego biznesu klienci najczęściej szukają... restauracji! Prawie 60 procent internautów najczęściej wyszukuje tej kategorii, następna jest lekarz/stomatolog, a kolejna – supermarket. 30 procent internatów szuka restauracji trzy do pięciu razy w roku, około 20 procent przynajmniej raz w miesiącu, a kolejne 30 procent co najmniej raz w tygodniu. Z całej tej grupy ponad 80 procent czyta opinie o restauracji. Warto więc zadbać o to, co o nas znajdą w sieci.

Ostatnio...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail