Gdynia - gastronomiczna mila morska
 

 
Gdynia - gastronomiczna mila morska

2015-03-22

Gdynia miastem przyszłości wśród miejscowości średniej wielkości. Doceniono jej potencjał gospodarczy, a także to, że władze miasta są przyjazne biznesowi. Jak to się ma do gastronomii?

pws-2015-01i-41

Wyróżnienie przyznali eksperci fDi Magazin w rankingu poświęconym wyłącznie polskim miastom. Ocenili kilkadziesiąt czynników w pięćdziesięciu lokalizacjach. Największe uznanie przypadło Warszawie, ale jak widać także i Gdynia została uhonorowana. W praktyce jednak nie jest aż tak różowo, chociaż lepiej niż w innych miastach Polski.

Problemem czynszownicy

Ulica Świętojańska w Gdyni, liczona od skrzyżowania z Derdowskiego do ostatniego bloku pod numerem 145, liczy milę morską z maleńkim, bo czternastometrowym, hakiem. Ulica była wizytówką Gdyni ma być nią nadal, chociaż na razie mówić tak to lekka przesada. Głównym problemem jest to, czego często w innych miastach nie ma... czynszownicy. W strefie centralnej do władz miasta należy jedynie 27 lokali i to nie tylko na Świętojańskiej. – Ulica w swoich latach świetności żyła z luksusowych butików i… przemytu. To na tutejszych półkach można było znaleźć przywiezione przez marynarzy dobra z całego świata – mówi Akradiusz Brzęczek, prezes klubu Gdynia 2026, który organizuje wydarzenia w mieście, oraz jeden z inicjatorów powołania Nowego Śródmieścia, grupy gastronomów i przedsiębiorców promujących ulicę Świętojańską. – Głównym problemem są właściciele kamienic, którzy nie rozumieją, że wysokość czynszów powinna być ustalana z głową. To nie są już te czasy, że kto miał lokal na ulicy Świętojańskiej, ten zarabiał krocie. Za lokal 46 metrów kwadratowych płaci się 5,2 tys. złotych. Średni czynsz lokalu komercyjnego w...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail