Polskie wino w restauracji
 


Polskie wino w restauracji

2015-03-22

Wiele polskich producentów dostrzegło pewną niszę w winiarstwie i podjęło się uprawy winorośli w naszej strefie klimatycznej.

pws-2015-01i-49

W roku gospodarczym 2008/2009 w Agencji Rynku Rolnego było zarejestrowanych trzydzieści sześć podmiotów, które mogły handlować wyrobami winiarskimi. Nowa ustawa o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich weszła w życie 12 maja 2011 roku. Dotyczy przede wszystkim zdefiniowania producenta jako osoby fizycznej lub prawnej, zawiera także poprawki dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych (producenci wyrabiający mniej niż 1000 hl w ciągu roku stali się rolnikami) oraz nowych zasad certyfikacji wina. Nowe przepisy wpłynęły znacząco na rozwój polskiego winiarstwa, już w roku gospodarczym 2013/2014 do rejestru ARR dodano kolejnych czterdziestu dziewięciu producentów wina. Areał upraw nie wzrósł znacząco, ale zbiory się podwoiły (większa wydajność z hektara), a produkcja wyniosła około 264 tysięcy butelek 0,75 L (dane ARR). Według ostatnich danych GUS – spis rolny dotyczący areału upraw winorośli – obszar ten zajmuje około 360 hektarów.

Winnice w Polsce

Do wyrobów winiarskich należą nie tylko wina z winogron, soku winogronowego czy też wina owocowe, ale także miody pitne, nalewki owocowe (do 22 procent zawartości alkoholu), cydry i perry. W roku 2014 polski cydr zdobył ogromną sławę w lokalach gastronomicznych. Latem wszystkie lokale od Pomorza aż po Tatry serwowały przynajmniej kilka rodzajów cydru. Do czołówki polskich napojów z jabłek należy Cydr Lubelski, H2O, Lech Mill, czyli produkty wielkich przedsiębiorstw. Nie mniej istotne znaczenie...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail