Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Polskie wino w restauracji

2015-03-22

Wiele polskich producentów dostrzegło pewną niszę w winiarstwie i podjęło się uprawy winorośli w naszej strefie klimatycznej.

pws-2015-01i-49

W roku gospodarczym 2008/2009 w Agencji Rynku Rolnego było zarejestrowanych trzydzieści sześć podmiotów, które mogły handlować wyrobami winiarskimi. Nowa ustawa o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich weszła w życie 12 maja 2011 roku. Dotyczy przede wszystkim zdefiniowania producenta jako osoby fizycznej lub prawnej, zawiera także poprawki dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych (producenci wyrabiający mniej niż 1000 hl w ciągu roku stali się rolnikami) oraz nowych zasad certyfikacji wina. Nowe przepisy wpłynęły znacząco na rozwój polskiego winiarstwa, już w roku gospodarczym 2013/2014 do rejestru ARR dodano kolejnych czterdziestu dziewięciu producentów wina. Areał upraw nie wzrósł znacząco, ale zbiory się podwoiły (większa wydajność z hektara), a produkcja wyniosła około 264 tysięcy butelek 0,75 L (dane ARR). Według ostatnich danych GUS – spis rolny dotyczący areału upraw winorośli – obszar ten zajmuje około 360 hektarów.

Winnice w Polsce

Do wyrobów winiarskich należą nie tylko wina z winogron, soku winogronowego czy też wina owocowe, ale także miody pitne, nalewki owocowe (do 22 procent zawartości alkoholu), cydry i perry. W roku 2014 polski cydr zdobył ogromną sławę w lokalach gastronomicznych. Latem wszystkie lokale od Pomorza aż po Tatry serwowały przynajmniej kilka rodzajów cydru. Do czołówki polskich napojów z jabłek należy Cydr Lubelski, H2O, Lech Mill, czyli produkty wielkich przedsiębiorstw. Nie mniej istotne znaczenie...

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© 2015 ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne