Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaWięcej niż zimne piwo

2015-03-22

Nadchodzi sezon na sezonowe produkty. Już za chwileczkę, już za momencik – młode ziemniaki, szparagi, kurki, kolejne warzywa i owoce, pomidory o niskich cenach i wysokich walorach smakowych, a nie odwrotnie, jak teraz... Ale zaraz zaraz, po co piszę o tym w magazynie dla profesjonalistów z branży gastronomicznej!? Przecież Państwo doskonale o tym wiecie! Ano wiecie, ale nie do końca.

pws-2015-01i-51

Bo o ile w kartach dań polskich restauracji kolejne sezonowe pozycje rotują z prędkością plastra miodu w pasiecznej wirówce, a w maju uliczne ogłoszenia o menu szparagowym przypominają o etymologii słowa „potykacz”, o tyle w karcie napojów słowo sezon oznacza tylko tyle, że latem sprzedaje się zimne piwo i cydr, a zimą – grzane wino i miód pitny.

Gdy „c” czyta się jak „k”

A takie stawianie sprawy to grzech przeciwko jednej z najważniejszych zasad dzisiejszej gastronomii – zasadzie sezonowości. A przy okazji modowe faux pas wobec obecnego trendu na odrodzenie tzw. craft bartending, czyli kunsztownych koktajli. Tym, co odróżnia dzisiejszą scenę barową od tego, co działo się w światku mieszanych drinków piętnaście lat temu (a za oceanem – 30-40 lat), są między innymi świeże sezonowe składniki. Moda na craft bartending eksplodowała w polskich miastach dosłownie w ostatnim roku, choć oczywiście jaskółki zmian widać było wcześniej. Dość powiedzieć, że dziś już w gorącym centrum Warszawy jest tyle różnych restauracji z kunsztownymi koktajlami, że niepodobna być ze wszystkimi na bieżąco, prowadząc jednocześnie w miarę regularny tryb życia i dając wytchnienie wątrobie. Dziś to nie papierowa parasolka i toksycznie niebieski odcień wisienki świadczą o wysokiej jakości i kreatywności drinka, ale lista składników. Należeć mogą do nich mocne trunki infuzowane niecodziennymi składnikami (czyli nalewki, jak np. wódka na selerze do krwawej Mary albo gin infuzowany herbatą earl grey w klasycznym już, choć nowoczesnym, mar- TEA-ni). Mogą to być – a nawet powinny – soki ze świeżo wyciskanych owoców (nie jestem w stanie sobie wyobrazić, ile ton świeżych cytryn poświęca swe cierpkie ciała na ołtarzu dobrej zabawy w dowolną sobotnią noc w promieniu ćwierć kilometra od Pałacu Kultury). Mogą to być konfitury, nietypowe syropy, bittery, czyli przyprawy w płynie. Mogą być wreszcie...

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności