Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaNietypowo po włosku

2015-06-11

Najgorsza kuchnia świata – pisał o umiejętnościach włoskich szefów kuchni, Aleksander Dumas w „Hrabim Monte Christo”, ale wybaczmy ojcu powieści przygodowych, wszak był Francuzem.

pws-2015-06a-48

O tej najgorszej kuchni świata zupełnie inne zdanie mają Polacy. Bo restauracje serwujące tego typu jedzenie królują na kulinarnej arenie kraju. Najczęściej wybieramy co prawda polskie smaki, bo aż 56 procent badanych wg raportu Polska na Talerzu 2015 Makro Cash & Carry. Kuchnia włoska jest na drugim miejscu, czyli 52 procent badanych. Tak jak w pierwszym przypadku tego typu restauracje wybierają głównie osoby po 50-tce, tak w drugim najbardziej smakuje paniom od 25 do 34 roku życia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że gdy mówimy włoska, myślimy o placku pizzy albo makaronie. W przytoczonym raporcie mowa o tym, że najczęściej jemy właśnie w pizzeriach (54 procent). Czy jednak kuchnia włoska to tylko pizza i pasta? Pewnie, że nie. A zatem, nie tylko o innych daniach z Półwyspu Apenińskiego, ale także o najciekawszych formach promocji i trendach kulinarnych.

Włoska moda

To co cechuje kuchnię włoską, to jej uniwersalność. Jej wybór jest bezpieczny, bo wiemy czego się spodziewać. Okazuje się, że tegoroczne trendy, mogą trochę namieszać w postrzeganiu tej kuchni. Zamiast mąki pszennej, tamtejsi szefowie wolą tę wytworzoną z migdałów, zamiast mleka, wodę kokosową, już nie cukier, a syrop z agawy. Moda dotknęła nawet koloru jedzenia. Na topie jest czarny makaron, którego kolor uzyskuje się dzięki naturalnie występującym tuszom, a także czarny ryż. To jednak nie dziwi tak, jak włoski świat warzyw. Warzywny miszmasz dotyczy łączenia różnych warzyw w jedno i nie chodzi tutaj o środowisko miski, w której przyrządzamy sałatkę. Najlepszym przykładem jest hybryda, która po angielsku zwie się „kalette”, warzywo stworzone z połączenia brukselki i jarmużu. Gdy do tego dodamy robaki, znajdziemy się we włoskiej kuchni jutra. Ludzie jedzą je od zarania dziejów, chociaż dzisiaj nie kojarzą się z niczym innym jak brudem. To, że pałaszują je w większości krajów Azji, a także Afryki, raczej nikogo nie dziwi i nie pomaga w przekonaniu pozostałych. Faktem jest jednak, że coraz częściej podbijają włoskie gusta. Nie tylko z powodu smaku, ale także z powodu wielkiej ilości białka w nich zawartego. Kolejnym trendem jest drukowanie jedzenia. Producent makaronu Barilla drukuje i sprzedaje taki w kształcie róży.

Kuchnia Dantego

– Jestem z Wenecji, więc makaron nie musi być al dente – mówi Alfredo. – Barbarzyńcy – komentuje Leonardo, florentczyk. Obaj panowie przyjechali do Polski kilkanaście lat temu,...

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności