Nietypowo po włosku
 
Nietypowo po włosku

2015-06-11

Najgorsza kuchnia świata – pisał o umiejętnościach włoskich szefów kuchni, Aleksander Dumas w „Hrabim Monte Christo”, ale wybaczmy ojcu powieści przygodowych, wszak był Francuzem.

pws-2015-06a-48

O tej najgorszej kuchni świata zupełnie inne zdanie mają Polacy. Bo restauracje serwujące tego typu jedzenie królują na kulinarnej arenie kraju. Najczęściej wybieramy co prawda polskie smaki, bo aż 56 procent badanych wg raportu Polska na Talerzu 2015 Makro Cash & Carry. Kuchnia włoska jest na drugim miejscu, czyli 52 procent badanych. Tak jak w pierwszym przypadku tego typu restauracje wybierają głównie osoby po 50-tce, tak w drugim najbardziej smakuje paniom od 25 do 34 roku życia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że gdy mówimy włoska, myślimy o placku pizzy albo makaronie. W przytoczonym raporcie mowa o tym, że najczęściej jemy właśnie w pizzeriach (54 procent). Czy jednak kuchnia włoska to tylko pizza i pasta? Pewnie, że nie. A zatem, nie tylko o innych daniach z Półwyspu Apenińskiego, ale także o najciekawszych formach promocji i trendach kulinarnych.

Włoska moda

To co cechuje kuchnię włoską, to jej uniwersalność. Jej wybór jest bezpieczny, bo wiemy czego się spodziewać. Okazuje się, że tegoroczne trendy, mogą trochę namieszać w postrzeganiu tej kuchni. Zamiast mąki pszennej, tamtejsi szefowie wolą tę wytworzoną z migdałów, zamiast mleka, wodę kokosową, już nie cukier, a syrop z agawy. Moda dotknęła nawet koloru jedzenia. Na topie jest czarny makaron, którego kolor uzyskuje się dzięki naturalnie występującym tuszom, a także czarny ryż. To jednak nie dziwi tak, jak włoski świat warzyw. Warzywny miszmasz dotyczy łączenia różnych warzyw w jedno i nie chodzi tutaj o środowisko miski, w której przyrządzamy sałatkę. Najlepszym przykładem jest hybryda, która po angielsku zwie się „kalette”, warzywo stworzone z połączenia brukselki i jarmużu. Gdy do tego dodamy robaki, znajdziemy się we włoskiej kuchni jutra. Ludzie jedzą je od zarania dziejów, chociaż dzisiaj nie kojarzą się z niczym innym jak brudem. To, że pałaszują je w większości krajów Azji, a także Afryki, raczej nikogo nie dziwi i nie pomaga w przekonaniu pozostałych. Faktem jest jednak, że coraz częściej podbijają włoskie gusta. Nie tylko z powodu smaku, ale także z powodu wielkiej ilości białka w nich zawartego. Kolejnym trendem jest drukowanie jedzenia. Producent makaronu Barilla drukuje i sprzedaje taki w kształcie róży.

Kuchnia Dantego

– Jestem z Wenecji, więc makaron nie musi być al dente – mówi Alfredo. – Barbarzyńcy – komentuje Leonardo, florentczyk. Obaj panowie przyjechali do Polski kilkanaście lat temu,...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail