Gdy przychodzi Sanepid
 

 
Gdy przychodzi Sanepid

2015-08-20

W zeszłym roku Państwowa Inspekcja Sanitarna objęła nadzorem niemal 427 tysięcy przedsiębiorstw, w których handluje się żywnością. To o 50 tysięcy więcej niż w 2013 roku.

pws-2015-08a-39

W zeszłym roku skontrolowano niemal 79 tysięcy lokali gastronomicznych, o tysiąc więcej niż dwa lata temu. Było trzy tysiące interwencji, o 700 mniej niż dwa lata temu. – W okresie letnim kontrolujemy przede wszystkim zakłady gastronomiczne w miejscowościach wypoczynkowych – mówi Jan Bodnar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. – Staramy się nie utrudniać powstawania małych tymczasowych punktów gastronomicznych, ale w czasie wakacji takie punkty obsługują nieraz tysiące klientów przy stosunkowo ubogiej infrastrukturze, więc z reguły przynajmniej raz w sezonie są kontrolowane. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba niezgodnych z obowiązującymi wymaganiami higieniczno-sanitarnymi lokali była podobna 475 w 2014 roku i 429 w 2013 roku. PIS (Państwowa Inspekcja Sanitarna) wydał ponad 10 tysięcy decyzji administracyjnych, w tym 316 – unieruchomienia całego lub części zakładu (podobne liczby są w 2013 roku) oraz nałożyły niemal 7 tysięcy mandatów na kwotę blisko 1,7 miliona złotych (ponad 1,6 mln złotych w 2013).

Błędy restauratorów

Nieprawidłowości, które są najczęściej stwierdzane, to:
- brudne pomieszczenia zakładów, powierzchnie robocze, urządzenia chłodnicze, sprzęt produkcyjny;
- zniszczone, trudne do utrzymania w czystości podłogi, ściany i sufity w pomieszczeniach produkcyjnych i socjalnych;
- brak wydzielonego miejsca do przechowywania surowców, dodatków oraz sprzętu porządkowego i środków myjąco -dezynfekujących;
- brak segregacji asortymentowej w urządzeniach chłodniczych;
- przechowywanie środków spożywczych...

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail