Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaKazimierz z kręgielnią

2015-08-20

Restauracja Plac Nowy 1 na krakowskim Kazimierzu zmienia charakter tradycyjnej gastronomii miasta.

pws-2015-08a-46

pws-2015-08a-47

Kraków poświęcony jest turystom. Niemal dziesięć milionów gości odwiedziło miasto w zeszłym roku, w tym być może będzie ich jedenaście milionów. Wpływa to bardzo mocno na lokalną gastronomię. Inwestorzy lokujący swoje biznesy na terenie Starego Miasta i Kazimierza ze wszystkimi przyległościami, starają się jak tylko mogą, by turyści wybierali ich adresy. W ten sposób zapomina się o lokalnym kliencie. Plac Nowy 1 to otworzenie się na Krakusa i w dodatku całkiem nowy typ restauracji na terenie miasta. Ale od początku.

Pierwszy taki lokali

A na początku był żwirek na żydowskim Kazimierzu, na którym zbierali się panowie handlujący gołębiami. W skleconych domowymi sposobami klatkach trzymali wszystkie te olbrzymy węgierskie, kuraki florenckie, garłacze angielskie czy też południowoniemieckie murzyny. Od kwietnia 2014 roku placyku nie ma, żwirku też nie ma, gołębiarze przenieśli się do pobliskiego okrąglaka. A na tym miejscu wybudowano kamienicę, której przeznaczeniem jest restauracja. Niewiele takich lokali jest w Polsce, nie licząc tych przydrożnych i sieciowych. Architektura Kazimierza to góra czteropiętrowe kamieniczki, często zaniedbane, każda w swoim stylu. Bryła Placu Nowego 1 dzięki zastosowaniu surowej cegły pasuje do otoczenia, ale z drugiej strony wyraźnie wyróżnia się na tle okolicznych budynków. To dzięki wysokim oknom na poziomie ulicy, które przechodniom uświadamiają, że nie mamy do czynienia z kamienicą czynszową, ale zupełnie innym charakterem miejsca. Wszystko to za sprawą architektów: Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka. Takiego lokalu w Krakowie nie ma. Fundamentem miejskiej gastronomii jest przecież piwnica, z jej łukami, z klimatem, który w pełni oddawała Piwnica pod Baranami. Różnie właściciele sobie z tą przestrzenią radzą, ale to właśnie na niej bazują. Plac Nowy 1 został wybudowany od zera i wykorzystuje tę szansę. Restauracja może pomieścić dwieście osób, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać. Przestrzeń natychmiast uderza, gdy wchodzi się na główną salę, ale nie przestrzeń pozioma, a pionowa. Z wysokiego sufitu zwisają stylizowane żarówki. Ma ona w sobie coś z oranżerii, zwłaszcza, że ceglano-betonową konstrukcję ociepla wszechobecna...

Polecamy

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności