Halloween: krwawa walka popkultury z tradycją
 
Halloween: krwawa walka popkultury z tradycją

2015-10-13

Niebawem pierwszy weekend listopada, czyli Halloween – dzień, który cieszy dzieci i znaczną część branży gastronomicznej. Ale wydrążone dynie, straszne kostiumy i atmosfera horroru z przymrużeniem oka to zachodnia tradycja, która dla bardziej konserwatywnych osób nadal jest szokująca.  

pws-2015-09g-05

A wszystko dlatego, że święto zmarłych nie wszędzie jest obchodzone tak samo. Zwyczaj wesołego celebrowania dnia pamięci o bliskich, którzy odeszli, czyli Halloween, pochodzi z Zachodu, głównie USA i Kanady. Tradycja, polegająca na spędzeniu wigilii 1 listopada na przebierankach w upiory i postaci z horrorów, ozdabiania domów wydrążonymi dyniami i odwiedzania przez dzieciaki sąsiadów przywędrowała do nas zaledwie kilkanaście lat temu, ale zakorzeniła się niebywale szybko. Jak wynika z raportu PAYBACK Opinion Poll, co piąty Polak obchodzi Halloween, z czego 30% przyznaje, że ich udział w zabawie ogranicza się do asystowania dzieciom – pilnowania ich lub pomocy w przygotowaniu przebrania. Aż 44% badanych zorganizuje zabawę halloweenową u siebie w domu, a 37% wybierze się do rodziny lub znajomych. Blisko 1/5 ankietowanych weźmie udział w imprezach zorganizowanych. – Dzisiaj już nie wyobrażamy sobie końcówki października i listopada bez Halloween – mówi Joanna Kulińska, menedżerka Road American Restaurant, zlokalizowanego we wrocławskim wieżowcu SkyTower. – Naszą ideą od zawsze było umożliwienie ludziom odkrywania Ameryki. W Roadzie, który w tym roku świętował swoje trzecie urodziny, Halloween co roku ściąga tłumy. Restauracja przygotowuje nawet z tej okazji specjalne menu. W tym roku znajdzie się w nim m.in. krwisty krem pomidorowy, czarny makaron z krwistą wołowiną oraz muffiny dyniowo-pomarańczowe. Road zmienia też z tej okazji wystrój wnętrza, tak by każdy klient przychodzący w tym czasie odczuł specyfikę Halloween i poczuł się tak, jakby wszedł do restauracji w Stanach Zjednoczonych. Joanna Kulińska: – Klienci przeważnie są bardzo zaciekawieni, nawet ci, którzy nie przekonali się jeszcze specjalnie do nowej tradycji. Za to dzieci mają niesamowitą radochę i patrząc na ich miny wiemy, że choćby dlatego warto się postarać. W końcu odrobina dobrej zabawy i uśmiechu nikomu nie zaszkodzi. fot. Renee Cunningham/Commons


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail