Znamy trendy w gastronomii na 2016 rok!
 

 
Znamy trendy w gastronomii na 2016 rok!

2015-10-29

Jak zmieniają się nawyki konsumentów? Czasem zmiany są na tyle stopniowe i powolne, że trudno je uchwycić, zawsze jednak warto obserwować, jak zmieniają się nasi potencjalni klienci i jakie idee leżą im na sercu. O wskazanie dwunastu najważniejszych trendów pokusiła się Jenny Ziegler, analityk rynku w zakresie żywności, zatrudniona w wywiadowni gospodarczej Mintel. Oto, co jej zdaniem będzie najważniejsze dla konsumentów w 2016 roku.

 rs 2015 10b 01

Alternatywy na każdym kroku

Wegetariańskie burgery i produkty bez nabiału nie są już substytutami przeznaczonymi przede wszystkim dla osób o szczególnych potrzebach dietetycznych i ścisłych wegetarian. Przeciwnie, coraz większa grupa nietradycyjnych źródeł białka i możliwość stosowania zamienników przemawiają do przeciętnego konsumenta. Na dzisiejszym rynku to, co kiedyś nosiło miano alternatywy, staje się głównym nurtem.

Sztuczność to wróg nr 1

Zapotrzebowanie klientów na mniej przetworzone jedzenie sprawia, że producenci żywności zmuszeni są usuwać ze składu swoich produktów sztuczne składniki. Ci, którzy tego nie zrobią, będą spotykać się co najmniej z naganą ze strony konsumentów, którzy poszukują naturalnych list składników, które łatwo rozpoznać.

Nowa rzeczywistość jest eko

Ludzi martwią susze i inne katastrofy naturalne, przejmują się marnowaniem jedzenia. Wpływają one zatem nie tylko na międzynarodowy rynek obrotu żywnością, lecz także na jej przygotowanie i produkcję. W nadchodzącym roku zrównoważony rozwój stanie się nie tylko czymś, co robi się z myślą o przyszłości, ale nieodzownym elementem rozwoju uwzględniającego wspólne dobro.

Wewnętrzne zdrowie

Znane powiedzenie mówi, że liczy się to, co masz w środku. Konsumenci coraz lepiej dostrzegają, że diety mają bezpośredni wpływ na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. To zmienia nacisk, jaki kładziemy na produkty żywnościowe tworzone z myślą o wyglądzie i samopoczuciu konsumentów. Otwiera zatem rynek dla produktów wzbogaconych o rozmaite składniki, od kolagenu po probiotyki.

Każdy jest sportowcem

Dla wielu bycie fit oznacza po prostu większą aktywność fizyczną. A ponieważ jest ona bardziej promowana, oznacza to istnienie równoległej potrzeby wprowadzania diet, które pomagają ludziom zapoznać się ze sportowym odżywianiem. To tworzy kolejną niszę – dla produktów żywieniowych, które odpowiadają postępowi i celom treningowym ludzi.

Historia oparta na faktach

Konsumenci dali się zauroczyć idei oznaczonego pochodzenia produktu, jego historii czy niepowtarzalnym składnikom. Tylko że takie same historie opowiadają zarówno autentycznie niepowtarzalne produkty jak i te, które zostały wyprodukowane w fabryce. To sprawia, że zarówno klienci, jaki regulatorzy rynku, będą wśród wszystkich opowiadanych historii poszukiwali tych autentycznych.

e-rewolucja trwa

Zakupy online, aplikacje i usługi dostarczania rzeczy na zamówienie – wszystko to zmienia nawyki konsumentów i ich dostęp do dobrych ofert, niepowtarzalnych produktów, a nawet gotowych posiłków. Internet co prawda nie zmienił na razie drastycznie tego, jak wyglądają nasze zakupy spożywcze, ale innowatorzy zachęcają konsumentów do tego, by wyzwolili się z kieratu myślenia o tradycyjnych sklepach.

Dieta zgodna z DNA

Zainteresowanie naturalnością i idea powrotu do korzeni wyciągnęły z cienia dawne składniki żywieniowe, takie jak ziarna czy rośliny, co utrwaliło zasadę, że starożytne „jedzenie u podstaw” jest lepsze niż dzisiejsze, fabryczne. Zainteresowanie historycznymi składnikami żywieniowymi podpowiada, że konsumenci mogliby być zainteresowani w tworzeniu diety, która łączyłaby ich z ich etnicznymi korzeniami czy uwarunkowaniami wynikającymi z genów.

Nadaje się na Instagrama

Coraz większy udział w mediach stanowią środki przekazu poświęcone jedzeniu. W zainteresowaniu tym tematem nie chodzi tylko o odżywianie, lecz także o dzielenie się swoimi dziełami w mediach społecznościowych. Ludzie obierają w tym względzie różne strategie: jedni starają się być dostatecznie obyci, by znaleźć swoje miejsce w mediach głównego nurtu, inni zaś obierają wąskie specjalizacje, takie jak pieczenie babeczek albo przyrządzanie curry. Tak czy inaczej, ludzie gotują także po to, by dzielić się – i z przyjaciółmi, i w mediach społecznościowych, wynikami swoich kulinarnych doświadczeń.

Stoliki jednoosobowe

We wszystkich grupach wiekowych coraz więcej konsumentów żyje w jednoosobowych gospodarstwach domowych albo przynajmniej czasami je samemu posiłki. Takie jednoosbowe kolacje wymagają zarówno innego opakowania czy oprawy, jak również promocji, która z kolei znów obala tabu jedzenia w pojedynkę.

Zdrowy tłuszczyk

Coraz bardziej ku upadkowi chyli się mit, że każdy tłuszcz jest zły. Świadomość tego, że są rozmaite źródła zarówno dobrych, jak i złych tłuszczów, prowadzi do tego, że sama zawartość lipidów nie jest głównym ani najważniejszym zagadnieniem – ani barierą – kiedy poszukujemy zdrowych produktów żywieniowych.

Jemy oczami

Smak od długiego czasu jest w centrum naszej refleksji nad jedzeniem, ale społeczeństwa obrazu, do tego lubiące współdzielenie doświadczeń, potrzebują produktów dobrze skonstruowanych pod względem wizualnym. Producenci żywności powinny stawiać na żywe kolory i nowatorskie kształty, by nadać swoim oprawom wizualnym wartość w oczach konsumentów i ich znajomych w mediach społecznościowych.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail