Mięso rakotwórcze? Bez obaw!
 


Mięso rakotwórcze? Bez obaw!

2015-11-03

Związek Polskie Mięso odniósł się do informacji o sklasyfikowaniu przez WHO przetworzonego mięsa jako rakotwórczego. – Nie wiemy zbyt dużo o metodyce badań, a mięso ma swoje dobre strony – tak można podsumować stanowisko Związku.

rs 2015 10c 01

Światowa Organizacja Zdrowia przyznała ostatnio przetworzonemu czerwonemu mięsu pierwszą kategorię wśród substancji rakotwórczych. W tym zestawieniu zrównuje je to z nikotyną. W tym właśnie tonie sprawę podchwyciły niektóre gazety. Nagłówek „The Guardian” ogłosił: „Czerwone mięso plasuje się obok palenia jako przyczyna raka – podaje WHO”. Tylko że Światowa Organizacja Zdrowia wcale tego nie powiedziała.

Na sprawę zwrócili uwagę inni dziennikarze, jak np. magazyn poświęcony technologii „Wired”, który napisał: „O co chodzi? Należąca do WHO Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem waży moc naukowych dowodów, że dane pożywienie, napój, pestycyd roślina do palenia lub cokolwiek, jest kancerogenne. Natomiast to, czego nie bierze [wszystkie podkr. oryg.] ona pod uwagę to to, w jakim stopniu dana substancja zwiększa ryzyko zachorowania na raka – nawet jeśli różnią się one o setki razy”.

Podobnie do odkręcania sprawy zabrał się związek Polskie Mięso. W swoim oświadczeniu pisze on:

„Opublikowany w październiku 2015 roku przez WHO komentarza do badań IARC nie przedkłada szczegółowych informacji na temat metodyki badawczej. Metodyka badawcza jest kluczowa do konstruowania wniosków i komentarzy przy ocenie wyników danego badania. Ponadto komentarz WHO w szczególe odnosi się do substancji, jakie mogą zostać wytworzono w wyniku nieprawidłowego przetwarzania mięsa. Przedstawiane wnioski i komentarze nie doprecyzowują również kwestii związanych z asortymentem, który został poddany owej analizie. Dodatkowo, WHO wyraźnie zaznacza, iż sklasyfikowana grupa czynników kancerogennych nie jest jednolita i poziom szkodliwości jest znacząco różny.

Jednocześnie WHO podaje, iż:

 Nowotwory są złożoną chorobą i mogą zależeć od wielu czynników, takich jak geny, dieta, starzenie się czy środowisko lub styl życia. Nasza dieta jako całość, wraz z czynnikami o jakich mowa powyżej i poziomem aktywności fizycznej, może być odpowiedzialna za zagrożenia dla naszego zdrowia, a nie żadna pojedyncza grupa żywności.

 Czerwone mięso dostarcza białek o wysokiej wartości biologicznej. Jest ono również ważnym źródłem mikroelementów takich jak witaminy z grupy B, żelazo i cynk, sprzyjających wzrostowi, rozwojowi i utrzymaniu naszego organizmu w formie.

 Czerwone mięso jest również bogatym źródłem witaminy B12, która jest niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania naszego ciała. Zawartość innych witamin z grupy B jest również wysoka, w tym tiaminy, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego i witaminy B6.

 Najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka rozwoju nowotworu jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Obejmuje on:

 Zrównoważoną dietę: zrównoważona dieta dostarczająca energii i składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia ma ogromne znaczenie. Oznacza to spożywanie różnorodnych pokarmów należących do różnych grup, przy zachowaniu właściwych proporcji, a także spożywanie właściwej ilości żywności i napojów, co pozwala na osiągnięcie i utrzymanie właściwej wagi.

 Codzienną aktywność fizyczną i unikanie siedzącego trybu życia: regularne ćwiczenia fizyczne są ważne dla zdrowego wzrostu, rozwoju i dobrego samopoczucia

 Inteligentne gotowanie: unikanie rozgotowywania czy zwęglania powierzchni mięsa, gotowania mięsa na otwartym ogniu i smażenia.

Sprawozdanie IARC jest ogólną monografią i brakuje w nim odniesień do konkretnych cech charakteryzujących poszczególne części świata. Średnia konsumpcja mięsa i wyrobów mięsnych w UE jest znacznie niższa niż poziom, który można uznać za wysokie spożycie dzienne”.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail