Śniadania? Obowiązkowo z pieczywem
 


Śniadania? Obowiązkowo z pieczywem

2015-11-25

Z jednej strony masowo się odchudzamy, z drugiej chętnie zaczynamy dzień od pachnącego croissanta i filiżanki świeżo mielonej kawy. Jak twierdzą managerowie najpopularniejszych lokali serwujących śniadania w Polsce, znalezienie u nich stolika w godzinach porannych to nie lada wyczyn, bo Polacy kochają śniadania i stawiają w nich na sprawdzone, tradycyjne przepisy, obowiązkowo z chlebem w roli głównej!

rs 2015 10c 10

„Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia” – to zdanie na stałe wpisało się do świadomości Polaków. I, jak podkreślają dietetycy, bardzo słusznie. Wiedzę i przyzwyczajenia Polaków sprytnie wykorzystali w ostatnich latach restauratorzy, którzy w odpowiedzi na zmieniający się tryb życia postawili w swoich lokalach właśnie na śniadania. Dziś w większości dużych metropolii można zacząć dzień od śniadania na mieście. Lokale serwujące poranne posiłki prześcigają się w pomysłach na ściągnięcie klientów właśnie do siebie. Dzięki temu mamy coraz więcej lokali stawiających na lokalne produkty, sezonowe warzywa lub wypiekających własne pieczywo. Chleby żytnie, bagietki, słodkie bułeczki, ciabatty, czy też razowce to dla większości z nas podstawowy składnik dobrego śniadania.

– Od jakiegoś czasu w mediach pokutuje mit, że pieczywo jest niezdrowe, że bułki tuczą, a Polacy chcą żyć fit i coraz częściej rezygnują z jedzenia pieczywa. Gdy popatrzymy na doświadczenia naszego bistro jest wręcz odwrotnie – mówi Maria Kłosińska, manager restauracji Charlotte, chleb i wino. – Wszystkie nasze śniadania opierają się na pieczywie: kanapki, zapiekanki, tartinki czy po prostu koszyk świeżego pieczywa z domowymi konfiturami lub croissant z czekoladą. Bez względu na to, czy śniadanie jest na słodko czy na słono, dla naszych gości najważniejszym jego składnikiem jest chleb – dodaje.

I on też stał się wizytówką lokalu. Jak tłumaczy Maria Kłosińska, sukces tkwi w tradycyjnej francuskiej recepturze, która zakłada wypiekanie chleba z najlepszych składników i, co ważne, bez pośpiechu. – Nasze pieczywo wyrabiamy wyłącznie z mąki, wody, soli i zakwasu. Poddajemy je długiemu procesowi fermentacji, dzięki czemu ma swój niepowtarzalny smak – tłumaczy Kłosińska. Managerka podkreśla, że Polacy coraz większy nacisk kładą na regularność posiłków. Chętnie rezygnują także z obfitego lunchu na rzecz bardziej odżywczego śniadania. Co najczęściej wybierają klienci? –Wbrew obiegowym opiniom, że zdrowszy jest chleb żytni lub razowy, w naszym lokalu największą popularnością cieszy się chleb pszenny z rodzynkami i orzechami oraz croissanty, które Polacy po prostu uwielbiają. Chętnie wybierane są także bagietki pszenne. Oczywiście chleb żytni z ciemnej mąki żytniej również ma swoich zwolenników – wylicza Maria Kłosińska.

Zdanie to podzielają inni restauratorzy. – Jeśli chodzi o zwyczaje żywieniowe Warszawiaków, wydawać by się mogło, że w stolicy panuje ostatnio moda na hiperzdrowe jedzenie, często bezglutenowe, wegetariańskie czy wegańskie. W rzeczywistości jednak nie do końca przekłada się to na to, co sprzedaje się u nas najlepiej – mówi Aleksandra Dojnikowska, właścicielka śniadaniowi Bułkę przez Bibułkę. – Owszem, mamy w menu pozycje dla wegan, wegetarian i opcje bez glutenu, jednak naszym numerem jeden jest bajgiel z omletem i boczkiem – dodaje. W lokalu znaleźć można przede wszystkim okazały wybór chętnie wybieranego jasnego pieczywa, a więc bagietki, bajgle oraz ciabatty, dodatkowo pieczywo ciemne oraz pełnoziarniste. Restauracja wypieka chleb sama na miejscu oraz sprowadza go od najlepszych dostawców z Polski i Francji. Podobnie jest w krakowskim Dynia Resto Bar. Lokal kupuje pieczywo z jednej z lokalnych piekarni. – Jest pieczone na zakwasie, bez żadnych dodatkowych spulchniaczy. Cieszy się bardzo dobrą opinią wśród naszych klientów. Zamawiamy różne odmiany chleba, m.in. z ziarnami zbóż, lnem, pestkami dyni, słonecznikiem i sezamem – opowiada Anna Sokal, manager restauracji. Co najchętniej zamawiają klienci tego lokalu? Jak twierdzi pani Anna, największą popularnością cieszą się śniadania z wysoką zawartością odżywczego białka, a więc jaja, sery, pasty z rybami lub warzywami. Wszystkie oczywiście w towarzystwie świeżego pieczywa.

W ślad za modnymi śniadaniowniami coraz częściej idą także piekarnie. Wiele z nich w swoich lokalach uruchomiło małą przestrzeń kawiarnianą, gdzie można napić się kawy i zjeść kanapkę ze świeżo wypiekanym pieczywem. – Nasi klienci przeważnie wybierają pieczywo jasne. Nadal najpopularniejszy jest typowo polski chleb mieszany pszenno-żytni na zakwasie i drożdżach – mówi Michał Góźdź z piekarni Wanda w Otwocku. – To nie dziwi, bo takie pieczywo jest smaczne, lżejsze niż pieczywo razowe, nie nudzi się i pasuje do wielu potraw – dodaje. Piekarz podkreśla także, że Polacy z jednej strony chętnie wybierają sprawdzone pieczywo, ale z drugiej oczekują także nowości i różnorodności.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail