Sfinks ogłosił wyniki po „przełomowym” roku
 








Sfinks ogłosił wyniki po „przełomowym” roku

2016-02-19

Sfinks Polska – spółka zarządzająca sieciami restauracji Sphinx, Chłopskie Jadło i WOOK – w ramach roku obrachunkowego trwającego od 1 stycznia 2014 r. do 30 listopada 2015 r., zaraportowała wyniki zaudytowane po 11 miesiącach 2015 r. W tym okresie przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 160,15 mln zł, zysk spółki na działalności operacyjnej wyniósł 10,60 mln zł, zysk netto 8,02 mln zł, zaś jednostkowy wynik EBITDA osiągnął wartość 18,46 mln zł. Jednocześnie spółka przekazała, że cały rok 2015 zakończyła przychodami ze sprzedaży w wysokości 175,92 mln zł. Po 11 miesiącach 2015 spółka miała już dodatnie kapitały własne na poziomie 5,75 mln zł.

rs 2016 01c 13

Zmiana daty początku roku obrachunkowego, z której wynika podawanie danych za 11 miesięcy, związana jest z dostosowaniem go do sezonowości w biznesie restauracyjnym.

Mamy za sobą przełomowy rok, który przyniósł wiele ważnych zmian, mających istotny wpływ na rozwój Sfinksa w kolejnych latach. Dzięki pozyskaniu kredytu refinansującego w Banku Ochrony Środowiska, spłaciliśmy kredyt w PKO BP, a w tym miesiącu uregulujemy zobowiązanie w ING. Już ta zmiana i rozłożenie rat kredytu do 2022 roku zapewniała nam środki stabilne na finansowanie rozwoju sieci. W roku 2015 włożyliśmy wiele wysiłku, aby mimo braku finansowania zewnętrznego uruchomić kilkanaście nowych restauracji. Powtórzenie tego w kolejnych latach mogłoby nie być możliwe. Tymczasem, dzięki podwyższeniu kapitałów poprzez emisję akcji o wartości 12,95 mln zł, co było warunkiem zawarcia umowy kredytowej w BOŚ, spółka zyskała dodatkowe środki na rozwój. W rezultacie, na bazie nowych założeń strategii przekazanych w listopadzie 2015 r. do 2020 będziemy mogli ze środków własnych uruchomić blisko 100 restauracji. Tylko w 2016 zamierzamy otworzyć ich 16 – komentuje Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska SA.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że choć przyrost lokali netto jest niższy niż wynika z faktycznych otwarć, bo wciąż zamykane są również niedochodowe lokalizacje, to jednak liczba krzeseł, czyli miejsc w restauracjach urosła niewspółmiernie dużo, bo aż o tysiąc w ciągu roku. Oznacza to, że nowe lokale są coraz większe i bardzie efektywne.

Jak podkreślił wiceprezes Sfinksa Jacek Kuś, zakończyło się też „czyszczenie” lokali franczyzowych. – Teraz każdy lokal franczyzowy jest faktycznie franczyzowy, to znaczy właściciel podpisuje umowę czynszową i kupuje wyposażenie, a nasza firma dostarcza know-how i markę. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem finansowym z naszej strony.

Na koniec 2015 r. Sfinks zarządzał 117 restauracjami. W minionym roku powstało 14 nowych restauracji Sphinx i jeden lokal Chłopskie Jadło. Otwarcia miały miejsce m.in. w prestiżowych lokalizacjach jak Błękitny Wieżowiec w Warszawie czy Rynek Główny w Krakowie, ale też miejscowościach typowo turystycznych jak Jastarnia (lokal działąjący sezonowo, ale, jak podkreśla Cacek, jest to restauracja z prawdziwego zdarzenia, a nie budka z przekąskami) czy Malbork. Wszystkie restauracje tworzone są z założeniem osiągnięcia ROI na poziomie min. 30 proc.. Jednocześnie spółka pracuje nad zmianą wystroju wnętrz istniejących restauracji czy nadzór nad jakością dań i obsługi klienta.

Od dawna myślimy o akwizycjach i skutecznym wyjściu poza granice Polski. Ale w tym wypadku pośpiech nie jest wskazany. Jeżeli będziemy w pełni gotowi, rozpoczniemy rozwój sieci w innych krajach poprzez masterfranczyzę. Jak widać po wynikach, jesteśmy coraz bliżej tego momentu – mówi Sylwester Cacek.

Cacek z satysfakcją odnotował także wzrost liczby restauracji Chłopskiego Jadła. Jego zdaniem oznacza to, że marka ta może się stać w przyszłości jedną z najlepszych marek restauracyjnych w Polsce. – Być może ważniejszą nawet niż Sphinx – podsumował.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail