Warszawa ma dwie gwiazdki Michelin, Kraków – nowego Bib Gourmanda
 


Warszawa ma dwie gwiazdki Michelin, Kraków – nowego Bib Gourmanda

2016-03-10

A konkretnie, od 9 marca, ma dwie, a nie jedną jednogwiazdkową restaurację. Do Atelier Amaro dołączyła Senses, restauracja, w której szefem kuchni jest Andrea Camastra. Do listy wyróżnionych symbolami widelców dołączyły też cztery lokale ze stolicy i trzy krakowskie.

 

rs 2016 03d 02

 

Inspektorzy Michelin docenili restaurację Senses za połączenie tradycyjnych smaków z nowoczesnym podejściem do gotowania. Określili jej kuchnię jako innowacyjną, elegancką i nowoczesną. Sukcesu lokalu nie poprzedziło go wyróżnienie Wschodzącej Gwiazdki, które oznacza bardzo duże szanse na zdobycie właściwego tytułu w kolejnych latach.

W tegorocznej edycji uwzględniono 52 restauracje z Polski – 28 z Warszawy oraz 24 z Krakowa, a ich pełną listę prezentujemy poniżej. Listy lokali z poszczególnych miast nie tylko się powiększyły – w ubiegłym roku opisano w sumie 45 restauracji – ale również przeszły duże zmiany. Wynika to z charakteru pracy inspektorów Michelin, którzy co roku weryfikują swoje oceny, przez co część lokali znika z przewodnika, a zastępują je inne. W najnowszej edycji inspektorzy Michelin opisali 13 nowych restauracji z Polski. W stolicy z przewodnika wypadły 3 lokale, ale dołączyło 7 nowych, natomiast w Krakowie z zestawienia zniknęły 3 restauracje, które zostały zastąpione 6 nowymi.

Dodatkowo krakowska restauracja Zazie, która w tym roku dołączyła do przewodnika Michelin, otrzymała od razu symbol Bib Gourmand oznaczający korzystny stosunek jakości do ceny. W ostatnich latach takim wyróżnieniem mogły pochwalić się jedynie lokale z Warszawy – Brasserie Warszawska oraz Butchery and Wine, które utrzymały swoje noty.

Gwiazdka Michelin jest uznawana za jedno z najwyższych wyróżnień w gastronomii. Uwzględnienie lokalu w przewodniku to decyzja inspektorów Michelin, którzy opiniują i przygotowują rekomendacje. Wizyty inspektorów są zawsze anonimowe, aby zapewnić najwyższą wiarygodność i obiektywizm oceny. Inspektor może ujawnić swoją tożsamość, jednak dopiero po uregulowaniu rachunku. W przeciwieństwie do Gwiazdek Michelin, które przyznawane są kolegialnie, decyzję o umieszczeniu restauracji w przewodniku może podjąć jeden inspektor.

W przewodniku Main Cities of Europe restauracjom przyznawane są Gwiazdki Michelin za walory smakowe potraw (od jednej do trzech gwiazdek), sztućce– za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu (od jednego do pięciu sztućców) i Bib Gourmand – za stosunek jakości do ceny. Jedna Gwiazdka Michelin oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie to rewelacyjna kuchnia warta odwiedzenia, a trzy – wyjątkowa kuchnia warta specjalnej podróży. Decyzję o uhonorowaniu tym najbardziej prestiżowym tytułem podejmuje kolegialnie trzech inspektorów Michelin. Osobnym wyróżnieniem przyznawanym restauracjom jest Wschodząca Gwiazdka, która oznacza bardzo duże szanse na zdobycie właściwego symbolu w latach kolejnych. Tak właśnie było w przypadku warszawskiej restauracji Atelier Amaro, która rok po otrzymaniu Wschodzącej Gwiazdki zdobyła pełnoprawny tytuł.

Tegoroczna edycja przewodnika Main Cities of Europe opisuje w sumie 3 660 restauracji i hoteli z 44 największych miast w 20 krajach Europy. Przewodnik Michelin Main Cities of Europe pojawia się na rynku od ponad 100 lat i stanowi numer jeden pod względem wysokości sprzedaży. Wszelkie informacje praktyczne w nim zawarte, rankingi lokali oraz przyznane wyróżnienia są sprawdzane oraz aktualizowane każdego roku. Inspektorzy ponownie odwiedzają poprzednio ocenione lokale, a także te, które jeszcze nie znalazły się na stronach przewodnika.

 

Pełna lista restauracji w Polsce z tegorocznej edycji Michelin obejmuje (gwiazdki oznaczają nowe obiekty na liście):

 

Warszawa:

4 symbole sztućców:

Amber Room

3 symbole sztućców:

Atelier Amaro

Senses

Belvedere

Michel Moran – Bistro de Paris

Tamka 43

Platter by Karol Okrasa

2 symbole:

Brasserie Warszawska

Strefa*

Nolita

AleGloria

Salto

Signature

Dom Polski Francuska

Dom Polski Belwederska*

U Kucharzy*

Concept 13

U Fukiera

La Rotisserie

1 symbol:

L’enfant terrible*

Opasły Tom*

Dom Wódki*

Hoża*

Winosfera

Merliniego 5

Delizia

Qchnia Artystyczna

 

Kraków:

3 gwiazdki:

Copernicus

Trzy Rybki

Wentzl

2 gwiazdki:

Szara

Kogel Mogel

Pod Baranem

Jarema

Amarylis*

Cyrano de Bergerac

Corse

Studio Qulinarne

Szara Kazimierz

1 gwiazdka:

Pod Nosem*

Bianca

La Campana

Farina

Ed Red

Del Papá

Sąsiedzi

Bottiglieria 1881*

Zazie*

Miodova*

Hana Sushi*

Zakładka

 

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail