Dochodowa restauracja – poznaj zasady
 
Dochodowa restauracja – poznaj zasady

2016-04-27

Dochodowa restauracja – to temat szkolenia Akademii Restauratora, które odbyło się 26 kwietnia w Warszawie, w hotelu Airport Okęcie. Prowadzący Piotr Grajewski i Piotr Komór po raz kolejny przybliżyli uczestnikom szczegóły zasad rachunków finansowych w gastronomicznym biznesie.

rs 2016 04ag 04

Prowadzący podkreślają, że wszystko, co wiedzą, pochodzi z doświadczenia. Liczby to środek do dobrego zarządzania, a zarządzanie to środek do uzyskania statusu lidera. Dzisiaj tego właśnie – pracy w dobrze zarządzanym zespole pod wodzą doświadczonego przywódcy – oczekują ludzie idący do pracy w gastronomii i mają wysokie wymagania wobec swoich pracodawców. Czy potrafimy rządzić w nie-autorytarnym stylu?

Czym jest zatem dochodowa restauracja? To taka, która wypracowuje zysk EBITDA (earnings before interests, taxes, depreciation and amortization), czyli przychody ze sprzedaży po odliczeniu food i beverage costu, kosztów pracy, kosztów operacyjnych, czynszu i administracji. Prowadzący dokładnie omówili główne składowe tych kosztów i sposoby kontrolowania ich.

W drugiej części szkolenia omówiono menu engineering, czyli konstruowanie karty dań z myślą o przychodach. Świadome planowanie menu musi uwzględniać szereg czynników, a do najważniejszych należy... psychologia – to jak zdjęcia, ikony, treść menu czy nazwy dań wpływają na percepcję i emocje klientów. Ważny jest też design karty, jakość jej wykonania, a także, rzecz jasna, oferta dostosowana do założonej grupy klientów naszej restauracji – jej demografii i zamożności. Najważniejsze jednak, by nie zapominać o dochodowości poszczególnych dań – tego, ile zarabiamy na każdym z nich, czyli w praktyce – jaki każde z nich ma beverage cost.

Innym elementem dochodowej restauracji jest organizacja imprez i cateringu. Tu do najistotniejszyczh elementów należy dział sprzedaży, a wykładowcy powiedzieli, jak go sformować, z jakich ludzi powinien się składać i jak ich wynagradzać i motywować, by ci chcieli dla nas pracować. Drugą ważną pozycją jest produkt – nie tylko jedzenie, ale też produkty dodatkowe. Oczywiście aby właściwi ludzie mogli sprzedawać właściwy produkt, trzeba także zapewnić im właściwe narzędzia – nie tylko z myślą o przyszłych imprezach, lecz także narzędzia wspierające sprzedawców w ich pracy. Do tego prowadzący omówili podstawowe rodzaje menu eventowego, ich możliwe zastosowania i zasady prawidłowego konstruowania.

Ostatnią część warsztatów poświęcono personelowi – wynagradzaniu i motywowaniu. Oczywiście ważne jest także, by „prowadząc” pracownika w jego karierze brać pod uwagę jego wpływ na dochodowość restauracji na obszarze, na który faktycznie ma wpływ. Do tego służy nie tylko właściwie określony zakres odpowiedzialności, lecz także konkursy dla pracowników i inne elementy motywacyjne.

W szkoleniu, które było drugim spotkaniem w kolejnym sezonie działalności Akademii Restauratora, wzięło udział ok. 20 osób. Wszystkie nasze szkolenia cieszą się doskonałymi opiniami uczestników, które wyrażane są w ankietach wypełnianych po warsztatach.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail