Najlepsza restauracja świata jest w Modenie
 
Najlepsza restauracja świata jest w Modenie

2016-06-16

Osteria Francescana z Modeny została uznana za najlepszą restaurację 2016 roku w konkursie World’s 50 Best Restaurants, zwanym potocznie konkursem San Pellegrino.

ht 2016 06b 15

Restauracja Massimo Bottury zbliżała się do pierwszego miejsca powoli ale zdecydowanie, po tym jak w 2013 i 2014 roku okupowała trzecie miejsce, a z niego w ubiegłej edycji konkursu wspięła się na drugie. Na piąte miejsce spadła Noma – trzecia w ubiegłym roku, pierwsza w 2014, co może być związane z niespokojnym duchem jej szefa Rene Redzepiego, który ostatnio zakładał pop-up swojej restauracji w Sidney, a wnętrza własnego lokalu w Kopenhadze udostępniał siostrzanemu projektowi 108.

Właściciel i szef kuchni Massimo Bottura znany jest ze swoich reinterpretacji tradycyjnych składników kuchni włoskiej, takich jak parmezan, oraz potraw – makaronów czy risotto. Na ekskluzywnej liście znalazły się zresztą cztery restauracje z Włoch – prócz „franciszkańskiej gospody” także Piazza Duomo w Albie (pozycja 17), Le Calandre w Rubano (39) i Combal Zero w Rivoli (47). Łącznie na liście znalazło się 50 restauracji z 26 krajów na sześciu kontynentach. Często powtarzają się, prócz Włoch, także Francja, Hiszpania i USA.

– To był ekscytujący rok, w którym rozpoczęliśmy naszą podróż po świecie, a ceremonię wręczania nagród mamy w Nowym Jorku. Fantastycznie jest widzieć taką różnorodność talentów kulinarnych, które możemy dziś uhonorować. W czasie, kiedy apetyt na zdobywanie kolejnych szczytów gastronomii wzrasta, mamy zaszczyt odgrywać rolę w tej misji odkrywczej i zespalaniu tej niepowtarzalnej społeczności niezwykłych wizjonerów branży – powiedział William Drew, group editor World’s 50 Best Restaurants. W przyszłym roku wręczenie trofeów odbędzie się w Melbourne.

Restauracje w konkursie, który jeszcze do niedawna nazywał się The World's 50 Best Restaurants sponsored by S.Pellegrino and Acqua Panna, wyłaniane są od 2002 roku, kiedy to konkurs po raz pierwszy został zorganizowany przez brytyjski magazyn „Restaurant”. Dziś jest to niezależne przedsięwzięcie, a San Pellegrino zniknęło z nazwy (choć nie z listy sponsorów). Głosujący zaś to członkowie Diners Club World's 50 Best Restaurants Academy, którzy co roku mają obowiązek nominować w kolejności od najlepszej siedem restauracji, w których jedli w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Z tego co najmniej trzy pochodzić muszą spoza regionu, do którego przypisany jest dany członek Akademii – a regionów tych jest na świecie 27. Takich oceniających – kucharzy, dziennikarzy, foodies czy jak kto woli gastronautów – jest niemal tysiąc i są, przynajniej teoretycznie, anonimowi. To połączenie systemu eksperckiego (grupa koneserów) i plebiscytu (tysiąc głosów podzielonych na regiony), sprawia że lista jest od przewodnika Michelin bardziej „kapryśna”.

Choć oficjalnie nie konkurują ze sobą, World 50 Best i Czerwony Przewodnik Michelin kierują się przeciwnymi sobie filozofiami. Francuzi nagradzają solidną kuchnię i restauracje z białymi obrusami. Młodszy o niemal sto lat konkurs 50 Najepszych docenia zaś innowacje i nie-francuską sztukę gotowania. Gwiazdkę, choć nie w Polsce, dostać można serwując smażoną rybę prosto z morza albo sushi w niepozornym lokalu. 50 Best preferuje skomplikowane sety degustacyjne i popisy kucharzy. No i na podium listy San Pellegrino nie było nigdy francuskiej restauracji – obecnie najwyżej jest Arpège, na miejscu 19. – lepsze zdaniem jurorów restaurację są w Limie w Peru oraz w Moskwie.

Jeśli chodzi o Polskę, najbliżej prestiżowej listy jest Senses Andrei Camastry – znajduje się ona na World’s 50 Best Discovery Series, swoistej poczekalni głównej listy, na którą trafiają restauracje nominowane przez członków tej samej Akademii.

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail