Nowa umbryjska restauracja w Gdańsku
 


Nowa umbryjska restauracja w Gdańsku

2016-08-24

Na ulicy Tkackiej, w centrum starego Gdańska, otwarto nową włoską restaurację o nazwie Sapore. Jednym z pomysłodawców i właścicieli Sapore jest rodowity gdańszczanin Daniel Rydzewski, który niemal 10 lat życia spędził we Włoszech.

 rs 2016 08v 01

W Umbrii prowadził on własną restaurację. – We Włoszech spędziłem sporą część swojego życia, a w tej kuchni jestem autentycznie zakochany. W niej nie chodzi jednak tylko o konkretne potrawy, ale cały rytuał, który towarzyszy wspólnemu spożywaniu posiłków. To celebrowanie czasu spędzanego z najbliższymi w restauracji chciałbym, aby na stałe przeniosło się również do Gdańska – mówi Rydzewski.

Szef kuchni oferuje wiele charakterystycznych dla umbryjskiego regionu dań przygotowywanych według włoskich przepisów. Produkty wykorzystywane w kuchni pochodzą od najlepszych, sprawdzonych dostawców, niektóre sprowadzane są bezpośrednio z Włoch. Są też takie, które kucharze robią sami na miejscu, jak chociażby włoska biała kiełbasa podawana później z makaronem, czosnkiem, pieczarkami i śmietaną. Jak mówi właściciel Sapore, kluczem do stworzenia udanej włoskiej kuchni są dobrej jakości produkty, świeże zioła oraz prostota ich łączenia.

– Podstawą jest u nas świeżość serwowanych dań. Wszystkie posiłki oprócz lasange con ragu, która musi „odsiedzieć swoje” w piecu, przygotowywane są na bieżąco, tuż przed wydaniem – podkreśla restaurator.

W menu znajdziemy antipasti czyli włoskie przekąski (np. z kalafiorem, kozim serem czy truflami), krewetki tygrysie, mule, pizzę na cienkim cieście, różnorodne pasty oraz wołowinę.

Wystrój restauracji nie do końca odzwierciedla klimat włoskiej tawerny, jednak i tu nie ma przypadku. Właściciel Sapore z jednej strony nie chciał wykorzystywać powielanej już w wielu miejscach oprawy, z drugiej zależało mu na bardziej poważnym i estetycznym klimacie. Wnętrza są więc stonowane. W lokalu puszczana jest tylko włoska muzyka, także ta najnowsza.

Jest to pierwsza restauracja na ulicy Tkackiej. Lokal posiada 50 miejsc wewnątrz oraz około 120 dodatkowych miejsc funkcjonujących w ramach letniego ogródka, a w planach jest także uruchomienie dużej przestrzeni na piętrze. Właściciel zapowiada, że menu będzie się też w pewnym zakresie zmieniać, dopasowując do sezonu turystycznego, więc na przełomie września i października pojawią się z pewnością nowe pozycje.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail