Czwarte forum restauratorów Nespresso
 

 
Czwarte forum restauratorów Nespresso

2016-10-20

Po raz czwarty w Polsce, a drugi raz w Warszawie, odbyło się gastronomiczne spotkanie Poland Restaurant Forum zorganizowane przez firmę Nespresso.

rs 2016 10dd 37

Głównym hasłem czwartej odsłony forum było „dzielenie się siłą” (Share The Power). Ponad 100 uczestników – szefów kuchni, managerów, restauratorów oraz przedstawicieli mediów poszukiwało odpowiedzi na pytanie, skąd czerpać siłę i motywację do prowadzenia biznesu i innych działań w gastronomii.

Forum podzielone zostało na kilka części – panele dyskusyjne, warsztaty i wystąpienia. Całość zakończyła rozmowa z gościem specjalnym – Esmeraldą Capel, współtwórczynią jednej z najbardziej znanych międzynarodowych imprez gastronomicznych Madrid Fusión, a poszczególne części programu uzupełniały degustacje dań przygotowanych przez dziewięciu szefów kuchni młodego pokolenia.

Pierwszy blok „Siła umysłu” rozpoczął się wykładem Jacka Walkiewicza – psychologa i mówcy, który podkreślał rolę ryzyka w gastronomii – w tej branży im więcej się go podejmuje, tym większa szansa na sukces. Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez Urszulę Eriksen z Nabo, moderatorzy i paneliści rozmawiali o tym, co motywuje ich do działania – pasja, ambicje, a może pieniądze? Udział wzięli Hubert Karsz z Grupy Warszawa, Katia Roman prowadząca szkołę gotowania dla dzieci Little Chef i Adam Antoszkiewicz, właściciel restauracji Shoku.

W drugim panelu dyskusyjnym konsultant ds. budowania marki pracodawcy Katarzyna Derdzińska (MaDe Food Horeca Solutions) podjęła temat relacji pracodawca-pracownik w gastronomii. Odpowiadali jej Agata Wojda, szefowa kuchni restauracji Opasły Tom, Dariusz Diakowski (Papu, Stary Dom), Daniel Pawełek (m.in. Butchery and Wine) i Artur Grajber, dotychczas szef kuchni Hotelu Sheraton.

Następnym punktem spotkania były warsztaty – sensoryczne pt. Coffee and Wine (odbyły się w dwóch turach) prowadzone przez Annę Oleksak (Nespresso) i Piotra Kameckiego (Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich) oraz biznesowe pt. Marka pracodawcy moderowane przez Katarzynę Derdzińską i Agnieszkę Małkiewicz (Horeca Communications).

Skutecznością środków przekazu i marketingu w branży zajęto się podczas trzeciej dyskusji zatytułowanej Siła mediów, moderowanej przez Inkę Wrońską z internetowego magazynu „Mlask”. Poprzedził ją interaktywny wykład Pawła Panawy z warszawskiego oddziału Facebooka, który opowiedział o możliwościach i trendach w mediach społecznościach w kontekście kulinariów. Wzięli w nim udział autorka bloga Froblog Joanna Mróz, Grzegorz Łapanowski z Food Lab Studio.

W kolejnej części spotkania o „Sile jakości produktu i sprzedaży” z panelistami rozmawiał Adam Pawłowski (MS Sommelier). Wypowiadali się Krzysztof Janiszewski z restauracji Senses, Aneta Stępkowska, dyrektor zarządzająca hotelem Courtyard by Mariott.

Przedostatnim punktem programu była druga fala warsztatów – sensorycznych i biznesowych. Podczas gdy kolejna grupa gości badała właściwości kawy i wina, pozostali uczestnicy pod okiem Tomasza Koleckiego uczyli się „Jak i komu sprzedawać drogo?”. W przerwie przed punktem kulminacyjnym spotkania, na gości czekał pokaz i degustacja koktajli na bazie kawy, przygotowany przez Mateusza Szuchnika, twórcę konceptu El Koktel. Zwieńczeniem agendy spotkania była rozmowa z gościem specjalnym – Esmeraldą Capel. Hiszpanka, która wspólnie z rodzeństwem założyła jedną z najbardziej znanych platform gastronomicznych, Madrid Fusión, swoją przygodę zaczynała od pracy w agencji PR, zajmującej się organizacją wydarzeń gastronomicznych. W rozmowie z Patrycją Siwiec zdradziła, że tak narodziło się marzenie, by wybitnych szefów kuchni zgromadzić na jednej scenie.

Kolejna edycja Poland Restaurant Forum by Nespresso nie mogła odbyć się bez degustacji dań, przygotowanych przez wybitnych szefów kuchni. Dziewięciu z nich zaprezentowało dania inspirowane hasłem „dzielenia się siłą”. Maria Przybyszewska (kucharz freelancer, magazyn „Usta”) przygotowała dynię z dodatkiem kokosu i kardamonu. Roman Kosmalski (Grupa Ilonn) poczęstował gości kaczką z dodatkiem owoców i majeranku, łącząc na talerzu 12 różnych elementów. Mateusz Karkoszka (Kieliszki na Próżnej) podał uczestnikom oryginalną w koncepcji „konserwę” wieprzową z piklami, a Michał Adam Molenda zaprosił do degustacji sandacza z tłuszczem z gęsi i sosem z siana. Sebastian Olma (Sketch w Teatrze Wielkim) stworzył kompozycję marchwi, twarogu i jesiennych przypraw takich jak kardamon i imbir, zaś Marta Edmunds (Lokal, Spółdzielnia) zaserwowała oryginalne połączenie krewetek z kojarzącą się z jej rodzinnymi stronami kaszanką, z lekką owocową nutą. Danie Dawida Szkudlarka (Folwark Folińscy), czyli móżdżek wieprzowy z borowikiem i dynią, nawiązywało do smaków leśnych. Słodkości przygotowali: Krzysztof Rabek (Odette), który wydał gościom kompozcyję czekolady z figą i herbatą Earl Grey oraz Adam Freus (Hotel Belotto), który zaskoczył uczestników połączeniem buraka i razowego pieczywa z kwaśną śmietaną.

Czwarta, warszawska edycja wydarzenia Poland Restaurant Forum by Nespresso jest kontynuacją konceptu spotkań, zainaugurowanych przez markę w maju 2015 roku. W swoim zamyśle forum to platforma dyskusji i wymiany doświadczeń dla branży gastronomicznej – restauratorów, managerów, szefów kuchni i sommelierów oraz pasjonatów gastronomii. Partnerem merytorycznym wydarzenia była Agnieszka Małkiewicz (Food & Horeca Communications).

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail