Srebro w Erfurcie za polskie dania
 

 
Srebro w Erfurcie za polskie dania

2016-10-25

Narodowa Reprezentacja Polskich Kucharzy zdobyła srebrny medal w kategorii dania regionalne podczas jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych na świecie – Międzynarodowej Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie (Internationale Kochkunst Ausstellung).

ht 2016 10zf 41

Zadaniem Reprezentacji było przygotowanie czterech różnego rodzaju przekąsek typu finger food, o wadze 10-20 g każda. Regulamin określał, że dwie z nich powinny być przygotowane na zimno i podane na zimno, a dwie pozostałe przygotowane na gorąco i podane na zimno. Ponadto nasi kucharze przyrządzili dwa rodzaje starterów: gorące, w których wszystkie elementy były gorące, a wydane na zimno, oraz zimne, gdzie wszystkie elementy były zimne i wydane także na zimno. Co więcej, na stole dań regionalnych Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy znalazło się szczegółowo zaaranżowane, pięciodaniowe menu oraz uroczysty talerz owoców. Mogłoby się wydawać, że to by było tyle. A jednak to nie koniec wymagań, jakie stawiała przed uczestnikami IKA.

Drugą składową była realizacja programu cukierniczego, w którym do przygotowania był deser z czekoladą w roli głównej, deser z owocami, stanowiącymi pierwszoplanowy składnik oraz deser własnego wyrobu, czyli zupełny freestyle. Kolejnym zadaniem cukiernika było przygotowanie talerza z czterema rodzajami czekoladek/pralinek o wadze 6-14 g każda. Zmagania kucharzy z całego świata oceniało międzynarodowe jury, składające się z oficjalnie uznanych ekspertów kulinarnych.

Wśród dań olimpijskich Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy, startującej w kategorii Dania regionalne,znalazły się m.in.:

– sandacz marynowany na słodko i słono, gotowany w sous-vide w temperaturze 44 stopni przez 15 minut z grzybami lejkowca, duszonymi z tymiankiem, szalotką oraz z musem z młodego szpinaku, gotowanego w cydrze jabłkowym

– puree z chlorofilu, mięty kolendry i verbeny

– warzywa (marchewka, pietruszka-korzeń) gotowane w maśle palonym z czarną soczewicą, owinięte we włoską kapustę, gotowaną w niskiej temperaturze

– kwaszona czerwona cebula w zalewie z octu winnego i syropu z białego bzu i z gotowanym porem w maśle

Sędziowie, oprócz perfekcyjnie przygotowanych dań, podziwiali także stół autorstwa WG Design Wojciecha Goska. Ekspozycja została wykonana z potężnego kawałka drewna o rozmiarach 3 m na 3 m. Wyrastało z niego drzewko, na którym rosły jabłka.

 

Reprezentacja została powołana przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. W skład drużyny weszli:

Manager drużyny – Krzysztof Szulborski

Kapitan drużyny – Adam Woźniak, szef kuchni Restauracji 1611, w Hotelu Dwór Oliwski/ Gdańsk

Członkowie drużyny:

Robert Skubisz – szef kuchni Amber Room/ Warszawa

Tomasz Milewski – szef kuchni w Hotelu Mikołajki

Przemysław Tworkowski – z-ca szefa kuchni Stena Line

Przemysław Langowski – szef kuchni restauracji Magiel w Hotelu Almond/ Gdańsk

Mariusz Gachewicz – szef kuchni w hotelu Zamek w Gniewie

Krzysztof Gradzewicz – szef kuchni hotelu Kopernik / Olsztyn

Wojciech Dembowski – szef kuchni Banglob Catering/ Gdynia

Jacek Kempa – szef kuchni restauracji Kempa Smaków/ Wrocław

Paweł Stawicki – szef kuchni restauracji Mercato w Hotelu Hilton Gdańsk

Daniel Zawalich – szef cukierni w Amber Room/ Warszawa

Jacek Majcherek - szef kuchni restauracji Słowacki w Smart Hotelu/ Gdańsk

Piotr Zawalich – z-ca szefa kuchni hotelu Mikołajki

Andrzej Ławniczak – Pomorska Akademia Kulinarna/ Gdańsk

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail