IV Krakowski Festiwal Młodego Wina
 


IV Krakowski Festiwal Młodego Wina

2016-11-03

Już po raz czwarty Winnica Srebrna Góra przygotowuje Krakowski Festiwal Młodego Wina. Tradycyjnie organizatorzy zachęcają do odwiedzenia gościnnych progów Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Wawrzyńca 12. Impreza odbędzie się 11 listopada, w dniu św. Marcina, patrona winiarzy.

 

Gdy fermentacja młodego wina dobiegała końca, nadchodził czas pierwszej degustacji. Zwyczaj ten wiąże się ściśle z postacią św. Marcina, którego wspomnienie obchodzimy 11 listopada. Pierwsze tradycje degustacji młodego wina w dniu św. Marcina rozprzestrzeniły się w Niemczech, a potem objęły resztę Europy. W tym samym czasie chłopi składali daninę, której istotnym elementem były gęsi – właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze.

Do klasycznej świętomarcińskiej pieczonej gęsi, serwowanej tradycyjnie w ten wieczór na kolację, podaję się tegoroczne, młode wina. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.

Dawniej w Polsce również pito młode wina. Winnica Srebrna Góra postanowiła odświeżyć miniony obyczaj i nadając mu nowoczesny charakter, wprowadzić na stałe do kalendarza małopolskich wydarzeń. – Już po raz czwarty organizujemy Krakowski Festiwal Młodego Wina, tradycyjnie już w Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu – mówi Mirosław Jaxa Kwiatkowski, jeden z właścicieli Winnicy Srebrna Góra. – Cieszymy się, że nasz Festiwal z roku na rok dociera do szerszej grupy odbiorców. To spotkanie nie tylko dla koneserów, lecz również tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szlachetnym trunkiem. – Wierzymy, że tego typu wydarzenia krzewią kulturę picia wina – dodaje współwłaściciel Mikołaj Tyc. – Odwołanie do tradycji i zwyczajów poprzednich pokoleń zjednuje nam nowych sympatyków, dając jednocześnie szansę na docenienie walorów lokalnego produktu jakim są nasze świętomarcińskie wina.

Winnica Srebrna Góra to jedna z największych winnic w Polsce, obejmująca obszar 28 ha w dolinie Wisły, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów w Krakowie. Obecnie uprawianych jest tu szesnaście odmian winorośli. Najważniejszymi z uprawianych na Srebrnej Górze szczepów są białe: riesling, chardonnay, pinot gris, gewürztraminer, seyval blanc, solaris, hibernal oraz czerwone: pinot noir, regent, rondo, cabernet cortis, zweiget i acolon. Białe Wino Świętomarcińskie 2016 zostało wytworzone z odmian solaris oraz siegerrebe. Czerwone Wino Świetomarcińskie zostało wytworzone z odmian rondo, acolon oraz pinot noir précoce.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail