Chefs Only – od zagadki kryminalnej po hazard
 


Chefs Only – od zagadki kryminalnej po hazard

2016-11-15

Szefowie kuchni i cukierni z całego kraju spotkali się 7 listopada w pięknych okolicznościach mazurskiej przyrody aby wspólnie świętować Dzień Szefa Kuchni.

rs 2016 11h 03

3. edycja spotkania integracyjnego Chefs Only odbyła się w pięciogwiazdkowym Hotelu Mikołajki, w samym sercu Krainy Wielkich Jezior. Jako że najtrwalsze relacje tworzą się wtedy, gdy ludzie znajdą się w sytuacjach wywołujących ekstremalne emocje, 3. edycja Chefs Only rozpoczęła się aranżacją morderstwa: w hotelu doszło do makabrycznej zbrodni. Jeden z pracowników hotelu odnalazł w pobliżu parkingu rozczłonkowane ciało boya hotelowego. Zbrodnia była o tyle dziwna, że wszędzie było mnóstwo krwi, a ciało młodego człowieka było w nieudolny sposób myte. Czy morderca próbował zatrzeć ślady? Jeśli tak, to dlaczego umył ciało, a nie próbował go ukryć? Ten fakt pozostawiał wiele pytań.

Uczestnicy Chefs Only zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły. Od tej chwili najważniejszy był dla nich czas. Miejsc do odwiedzenia było zbyt dużo, aby każda grupa mogła porozmawiać ze wszystkimi podejrzanymi. Poszczególne grupy odwiedzały wybrane miejsca, aby później móc wymienić się informacjami i ustalić kto jest mordercą. Na każdym stanowisku grupy otrzymywały karty ze wskazówkami, które pozwalały wyeliminować z grona podejrzanych kolejne postacie. Aby otrzymać wskazówki trzeba było jednak rozwiązać wiele pobocznych zagadek. Niektóre z nich nie miały wiele wspólnego z codzienną pracą szefa kuchni (np. poszukiwanie metalowych elementów za pomocą wykrywacza), ale inne – na przykład wcielenie się w rolę hotelowej kelnerki – jak najbardziej.

Po każdym prawidłowo wykonanym zadaniu drużyny otrzymywały cząstkowe informacje dotyczące zabójcy. Ostatnie zadanie, polegające na rozpracowaniu zagadki, kto zabił hotelowego boya, wykonała drużyna w składzie: Paweł Patejuk (szef kuchni Double Tree by Hilton Warsaw), Bartłomiej Witkowski (szef kuchni Nicolaus Toruń Hotel), Maciej Gradu Butiewicz (szef kuchni Hotel Wolne Miasto Gdańsk), Natalia Lewandowska (Fusion Gusto), Krzysztof Kasprzak (Dajar HoReCa), Szymon Rogoziński (ChemaN).

Po pojmaniu zabójcy wszyscy szefowie kuchni i cukierni stanęli do wspólnego stołu, by na oczach zaproszonych uczniów i nauczycieli z pobliskich szkół gastronomicznych stworzyć autorskie set menu, składające się ze startera/zupy, dania głównego oraz deseru.

Ośmiu ekipom kucharskim zostały przydzielone stanowiska, a wraz z nimi główne składniki – ziemniaki, których należało użyć przygotowując starter bądź zupę oraz danie główne. Każda drużyna posiadała inną odmianę ziemniaka, dlatego Natalia Lewandowska, właścicielka firmy Fusion Gusto wtajemniczyła wszystkich uczestników, opowiadając o tym co znalazło się na ich stołach. Drużyny mierzyły się z takimi odmianami jak: Maris piper, Olucco, Big grill, Amandie, Cherie, La ratte oraz batatami i ziemniakami truflowymi. Każda ekipa przygotowała swoje dania mając do dyspozycji rozmaite produkty oferowane przez partnerów wydarzenia.

Na koniec kulinarnej części dnia nadszedł czas na degustację. Zaproszeni przez magazyn „akademia kulinarna” uczniowie i nauczyciele ze szkół gastronomicznych mieli okazję spróbować dań przygotowanych przez znakomitych szefów kuchni i cukierni. Podczas degustacji szefowie opowiadali o tym jak i z jakich produktów przygotowali potrawy oraz służyli cennymi radami i wskazówkami, przydatnymi w karierze zawodowej młodych adeptów sztuki kulinarnej.

Wieczorem uczestnicy zostali zaproszeni do Klubu After Dark, który na jedną noc zamienił się w eleganckie kasyno rodem z Las Vegas. Grali oczywiście tylko na żetony w Black Jack, ruletkę, pokera oraz kości. Nie obyło się także bez mini turnieju bowlingowego, który stał się już nieodłącznym elementem Chefs Only. Tym razem zwycięska drużyna w składzie: Monika Ignaciuk (Ambasador92), Krzysztof Jakubowski (Ambasador92), Marcin Kaczmarek-Pielin (Szef kuchni, założyciel Master Chefs 4 Dogs), Rafał Wronka (szef kuchni Puro Hotel), otrzymała talerze ufundowane przez firmę DAJAR HoReCa.

W planach jest kolejna edycja imprezy. – Myślą przewodnią przy tworzeniu tego wydarzenia było zintegrowanie szefów kuchni i cukierni w nieformalnej, wolnej od obowiązków atmosferze. Chciałam, aby wszyscy uczestnicy mogli swobodnie wymieniać doświadczenia, uczyć się od siebie i poznawać. Uczestnicy z entuzjazmem podchodzą do Chefs Only co jest dowodem na to, że tego typu unikatowe wydarzenie było doskonałym pomysłem – mówi Aneta Tyczyńska, pomysłodawca wydarzenia, wydawca czasopisma „Akademia Kulinarna”. Kolejna edycja odbyła się przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kucharzy Polskich. Tomasz Milewski, szef kuchni Hotelu Mikołajki, był współorganizatorem i gospodarzem wydarzenia.

 

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail