400 hotelarzy podczas Hotel Trends Poland&CEE 2016
 


400 hotelarzy podczas Hotel Trends Poland&CEE 2016

2016-12-05

– To najbardziej prestiżowa konferencja hotelarska z Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział otwierając konferencję Hotel Trends Poland&CEE minister sportu i turystyki Witold Bańka. Organizatorem konferencji jest magazyn „Hotelarz” i Horwath HTL, a „Restauracja” partnerem medialnym wydarzenia.

 

rs 2016 12bc 02

 

 Tegoroczna edycja forum odbyła się 28 i 29 listopada w hotelu Sofitel Warszawa Victoria. Składały się na nią 2 dni inspirujących dyskusji i spotkań, 14 paneli tematycznych, niemal 70 panelistów i ponad 400 najważniejszych decydentów polskiej branży hotelarskiej.

 

Minister Mateusz Morawiecki w liście otwartym do uczestników konferencji podkreślił, jak ważna jest dla polskiej gospodarki cała branża hotelarska. Dlatego też rządowy plan zakładający działania na rzecz ekspansji zagranicznej polskich firm, dalszego zrównoważonego terytorialnie rozwoju usług dla biznesu oraz proprzedsiębiorcze zmiany dla firm i konstytucja dla biznesu, ma pomóc w wykorzystaniu ogromnego potencjału, jaki posiada branża hotelarska oraz dalszym wzroście i dynamicznym rozwoju całego sektora. Również Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka podkreślił, że za granicą jesteśmy postrzegani jako rynek bezpieczny, otwarty i przyjazny. Polska turystyka przeżywa niewątpliwie boom, któremu sprzyja przyjazna polityka wewnętrzna. Zadeklarował również wsparcie ze strony polskiego rządu dla dalszego rozwoju branży, która pokrywa obecnie 5-6 proc. PKB.

 

Minister Witold Bańka pogratulował także organizatorom wydarzenia poziomu i prestiżu konferencji Hotel Trends Poland&CEE, która zdaniem ministra jest najważniejszym tego typu wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Dawid Lasek, Wiceminister Sportu i Turystyki, w swojej prezentacji przedstawił założenia projektu „Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych”, którego celem jest właśnie rozwój gospodarki turystycznej w Polsce. Szacuje się, że liczba przyjazdów turystów zagranicznych do Polski wzrośnie z 77,7 mln PLN w 2015 r. do 87 mln PLN w 2020 r. Wydatki w związku z podróżami do Polski przekroczą 30 mln PLN w 2020 r. (w 2015 r. było niewiele ponad 28 mln PLN). Niezbędna jest więc spójna strategia w zakresie integracji, koordynacji, komercjalizacji i internacjonalizacji polskich, markowych produktów turystycznych opartych na potencjale kulturowym i przyrodniczym kraju.

 

– Branża turystyczna staje się jednym z największych i najszybciej rozwijających się sektorów gospodarczych na świecie. Jej rola w Polsce także nabiera coraz większego znaczenia. Ma na to wpływ m.in. utrzymujący się pozytywny trend w gospodarce oraz dynamiczny rozwój infrastruktury transportowej. Nie bez znaczenia są także aktywne działania władz lokalnych w promocję miast i regionów. Te czynniki sprawiają, że rozwój branży powinien być korzystny i stabilny – podkreśla Ireneusz Węgłowski – prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i wiceprezes Orbis SA.

 

Podczas panelu moderowanego przez Rafała Szubstarskiego, redaktora naczelnego „Hotelarza" eksperci jednoznacznie stwierdzili, że „boom inwestycyjny trwa” nadal. Polski sektor hotelarski znajduje się na fali wznoszącej. Liczba hoteli wzrosła o ponad 37 proc. w przeciągu ostatnich pięciu lat. Wśród czynników sprzyjających należy wymienić wzrost PKB, poprawę infrastruktury czy też lepszą promocję miast. Jednak dynamicznemu rozwojowi mogą zagrozić niekorzystne zmiany regulacji prawnych i podatkowych. Hotelarze podkreślają także wagę wykwalifikowanej kadry, o którą coraz trudniej na rynku.

 

Sektor hotelowy to nie tylko zmieniające się oczekiwania klientów, ale także nowa generacja pracowników. – Na rynku pracy widać problem Generacji Y, chociaż w branży hotelowej wydaje się, że nie jest on tak drastyczny, bo z założenia jest to młoda branża, w której wielu przedstawicieli tej generacji pracuje już na stanowiskach managerskich. Kluczem do sukcesu jest kadra zarządzająca – właściwie przygotowana do współpracy z młodymi ludźmi. Nowe pokolenie oczekuje różnorodności, wyzwań, rozwoju (mówi się, że młodzi pracownicy chętnie „kolekcjonują szkolenia”), możliwości realizowania prywatnych pasji, ale najważniejszym aspektem jest szacunek do pracownika jako człowieka, partnerskie traktowanie i dobra atmosfera. Pokolenie Y chce uczestniczyć w życiu firmy, wiedzieć, jaka jest strategia biznesu i cele - czasy pracownika jako „trybika w maszynie” minęły bezpowrotnie – podsumowuje Dorota Trojanowska, partner w firmie TPA Poland HR.

 

Podczas drugiego dnia konferencji, eksperci hotelowi rozmawiali o oczekiwaniach architektów względem inwestorów oraz o współczesnym designie w hotelarstwie. Wspólnie zastanawiano się nad kwestiami cyberbezpieczeństwa oraz omówiono najskuteczniejsze sposoby ochrony zasobów wnoszonych przez gości do hotelu, czy też zabezpieczenia rezerwacji i płatności. Ważnym aspektem wspólnej dyskusji były także zmiany i trendy w marketingu hotelowym z uwzględnieniem marketing automation, quality oraz reputation management.

 

Pierwszy dzień dwudniowej konferencji zamknęła uroczysta gali, podczas której ogłoszeni zostali laureaci w siedmiu kategoriach konkursu Hotelarz Roku 2016. Kapituła złożona z 30 branżowych ekspertów dokonała oceny blisko 80 kandydatów. Decyzją organizatorów konkursu, zwycięzcą w kategorii specjalnej Człowiek Roku 2016 polskiej branży hotelowej został Władysław Grochowski, właściciel i prezes zarządu Grupy Arche. Wyróżnienie zostało przyznane za wizję stworzenia największej polskiej sieci hotelarskiej, która konsekwentnie wprowadzana jest w życie.

 

Uczestnicy w kuluarowych rozmowach podczas konferencji podkreślali, że zarówno obecność wszystkich najważniejszych osób związanych z branżą hotelową, jak i poziom merytoryczny konferencji są czynnikami decydującymi o jej ogromnym sukcesie.

 

Organizatorzy zapowiedzieli na przyszły rok organizację 2 wydarzeń dla branży hotelarskiej. 17 maja 2017 r. w hotelu Courtyard by Marriott odbędzie się konferencja inwestycyjna Hotel Investment Trends w strategicznej współpracy z Chopin Airport Development, natomiast jesienna edycja Hotel Trends Poland&CEE odbędzie się w tradycyjnej formule.

 

Sponsorami Strategicznymi konferencji Hotel Trends Poland & CEE są Grupa Orbis i Samsung Electronics. Patronat nad imprezą objęli: Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka; Polska Organizacja Turystyczna – rządowa agencja działająca na rzecz promocji i rozwoju turystyki polskiej w kraju i za granicą; HOTREC – Konfederacja Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni w krajach UE, a także Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail