Ponad milion Ukraińców w Polsce. Ile zarabiają w gastronomii?
 


Ponad milion Ukraińców w Polsce. Ile zarabiają w gastronomii?

2016-12-12

Narodowy Bank Polski opublikował raport poświęcony ukraińskim imigrantom w Polsce. Potwierdziła się liczba ponad miliona przybyszy ze wschodu pracujących w różnych segmentach gospodarki. Zatrudnienie znajdują także w segmencie horeca.

 

rs 2016 12bc 04

„Istotną cechą całej migracji zarobkowej z Ukrainy do Polski jest jej krótkookresowy i cyrkulacyjny charakter. Przeciętny migrant z Ukrainy był w Polsce już 9 razy, a średnia długość obecnego pobytu wynosi 5 miesięcy. Wynika to w dużej mierze ze sposobu wejścia na polski rynek pracy. Większość migrantów podejmuje pracę w Polsce w oparciu o zarejestrowane oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (62,6%). W 2015 r. dla obywateli Ukrainy zarejestrowanych zostało 763 tys. takich oświadczeń, kolejni podejmowali pracę w oparciu o odpowiednie zezwolenie lub inne dokumenty co wskazuje, że w całym 2015 r. w Polsce mogło być obecnych nawet około miliona obywateli Ukrainy. Mając jednak na względzie krótkookresowy charakter ich pracy, szacuje się że jednocześnie w Polsce przebywało około 500 tys. pracowników z Ukrainy. Najbardziej doświadczone osoby, które wzięły udział w badaniu były w naszym kraju po raz pierwszy już w latach dziewięćdziesiątych. Rekordziści odwiedzali Polskę nawet dwa, trzy razy w roku” – czytamy w raporcie.

Jak wynika z badania zleconego przez NBP, w 2015 roku w stosunku do poprzedniego przybyło w Polsce dwukrotnie pracujących obywateli Ukrainy. Zarejestrowano 780 tys. deklaracji o chęci zatrudnienia cudzoziemca dotyczących właśnie Ukraińców. Z kilku do ponad trzydziestu procent wzrósł odsetek przybyszów ze wschodniej części Ukrainy, która od kilku lat objęta jest sterowanym z Rosji konfliktem zbrojnym. Wzrosła również znacząco liczba mężczyzn przyjeżdżających za pracą, a co za tym idzie – zatrudnienie ich w rolnictwie i przemyśle. Przekłada się to na procentowy – ale tylko taki – spadek zatrudnienia kobiet z Ukrainy, m.in. w gospodarstwach domowych.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Mediana zarobków netto to 2,1 tys. złotych, czyli porównywalna z GUS-owską średnią krajową (ok. 3,3 tys. złotych brutto, czyli 2,3. tys netto). Obywatele Ukrainy zarabiający w Polsce średnio raz na kwartał wysyłają równowartość 1,8 tys. złotych, przeważnie w dolarach lub euro, do rodzin za wschodnią granicą.

Raport GUS miejscami osobno wyszczególnia jednak zatrudnienie Ukraińców w sektorze horeca. Tu zarobki są mniejsze niż mediana – najwięcej zarabiają pracownicy sektora remontowo-budowlanego (2,7 tys.), zaś ukraińcy kelnerzy i kucharze zarabiają średnio 1941 złotych. To druga najniższa wymieniona w raporcie kwota. Mniej zarabiają tylko kobiety pracujące w gospodarstwach domowych – 1826 złotych. One jednak pracują też więcej – średnio 58 godzin w tygodniu. Równie dużo – 57 godzin – pracują Ukraińcy w rolnictwie i budowlance. Średni czas pracy w hotelarstwie i gastronomii wynosi 52 godziny. To nieco mniej poniżej średniej ogółu, która wynosi 54 proc.

Wśród dodatkowych świadczeń oferowanych przez pracodawcę jedna czwarta dostaje zakwaterowanie, tyle samo wyżywienie. Sześciu procent Ukraińców pracodawca pomaga w załatwieniu formalności, pięć procent korzysta z dojazdu do pracy, a jedynie trzy procent ma zagwarantowaną opiekę zdrowotną. Ponad 30 procent – najliczniejsza z grup – nie dostaje nic poza wypłatą.

W raporcie zbadano też, jak mieszkańcy Ukrainy załatwiają sobie pracę w Polsce. 70 procent z nich robi to przez rodzinę i znajomych, 15 proc. szuka ogłoszeń w prasie lub internecie, a zaledwie co dwudziesty przez formalne lub nieformalne pośrednictwo oraz w inny sposób.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail