UOKiK: na zmowie cenowej cierpiały restauracje i hotele
 
UOKiK: na zmowie cenowej cierpiały restauracje i hotele

2017-01-30

Spółki SCA Hygiene oraz SCA Hygiene Products uczestniczyły w porozumieniu ograniczającym konkurencję zawartym z dystrybutorami. Co najmniej od 2010 r. przedsiębiorcy ustalali dla klientów instytucjonalnych w tym m.in. restauracji minimalne ceny odsprzedaży czyściw i materiałów higienicznych.

rs 2017 01 03

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na uczestników zmowy cenowej kary o łącznej wysokości ponad 3,2 mln zł. (3 288 074, 08 zł). Okolicznością łagodzącą było m.in. zaprzestanie niedozwolonej praktyki w 2013 roku. - Przedsiębiorcy co najmniej od 2010 r. ustalali minimalne ceny odsprzedaży dla klientów instytucjonalnych - m.in. firm, urzędów, hoteli, restauracji, sklepów – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał. Niedozwolone porozumienie dotyczyło cen czyściw i materiałów higienicznych, czyli np. ręczników papierowych, mydła w płynie, czy papieru toaletowego.

Postępowanie wykazało, że antykonkurencyjne porozumienie z dystrybutorami zawarła spółka SCA Hygiene Products. W 2013 r. w wyniku przekształceń w grupie SCA sprzedażą produktów zajęła się SCA Hygienie. Stronami postępowania antymonopolowego były także: Eko Higiena z Sierosławia, Henry Kruse z Bielan Wrocławskich, Higma Service z Opola, Les Higiena z Solca Kujawskiego, Zabłocki z Krakowa oraz Smarth z Mrągowa. Podczas postępowania UOKiK przeprowadził rozprawę administracyjną przesłuchując strony. - Na zmowach przedsiębiorców tracą ich uczciwi konkurenci oraz odbiorcy produktów. Najczęściej są to konsumenci, którzy musza płacić wyższe ceny, a w przypadku podziału rynku mogą mieć ograniczony dostęp do niektórych towarów. Dlatego skuteczna walka z niedozwolonymi porozumieniami to jeden z naszych celów w 2017 r. – wyjaśnia prezes UOKiK.

Jedna ze spółek – Smarth -  uniknęła sankcji pieniężnej, ponieważ zdecydowała  się na współpracę z Urzędem w ramach programu łagodzenia kar leniency. Umożliwia on przedsiębiorcy, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy Urzędowi dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia, nawet całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail