Sukces Forum HIT – 450 uczestników, 32 partnerów i bardzo wysoki poziom merytoryczny
 dzieje się

Sukces Forum HIT – 450 uczestników, 32 partnerów i bardzo wysoki poziom merytoryczny

2023-05-23

Tegoroczne, szóste już Forum Hotel Investment Trends Poland&CEE 2023 (HIT), odbywające się w warszawskim hotelu Renaissance, tradycyjnie zgromadziło panelistów z całej Europy i elitę rynku hotelowego z Polski, reprezentowaną przez właścicieli i kadrę zarządzającą z największych firm operujących na naszym rynku. Ponad 350 reprezentantów sektora hotelowego na miejscu w Warszawie, a także kolejnych 100 biorących udział w wydarzeniu online, śledziło wystąpienia gości specjalnych, dyskusje toczące się w ramach 5 paneli tematycznych, a także wieczorną galę, podczas której wyłonieni zostali zwycięzcy w konkursie na „Hotelarskie Inwestycje Roku” w pięciu kategoriach. Tegoroczne Forum wsparła też rekordowa liczba 32 partnerów, czołowych firm związanych z rynkiem hotelowym.

20230522 104553 002 1024x768

fot. Gilarski.com

-Bardzo wysoka frekwencja i rekordowe zainteresowanie sponsorów naszym forum świadczą o tym, że rynek inwestycji hotelowych, choć obecnie nieco przygaszony, czeka w kolejnych latach dalszy dynamiczny rozwój, a inwestorzy są gotowi do realizowania nowych projektów, po szerszym odblokowaniu tradycyjnego finansowania – powiedział Krzysztof Gonciarek, członek zarządu Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia i organizator wydarzenia. – To dla nas ogromna satysfakcja, że zdaniem uczestników HIT jest tak skuteczną platformą do budowania i umacniania relacji na najwyższym poziomie – dodał.

Na to największe wydarzenie w Polsce skoncentrowane na inwestycjach w hotelarstwie edycję organizator, wydawca magazynu Hotelarz, wraz z partnerami, zaprosił w tym roku troje gości specjalnych. Jako pierwsza, w ramach przygotowanego nagrania video, przemówiła Mariana Oleksiv, przewodnicząca Państwowej Agencji Rozwoju Turystyki Ukrainy, która zaznaczyła, że turystyka jest postrzegana jako jeden z głównych motorów odbudowy jej kraju po wojnie. Podkreśliła też, że ukraiński rząd ma plany wsparcia inwestorów, których zachęcała do zainteresowania ukraińskim rynkiem po zakończeniu konfliktu zbrojnego w tym kraju.

Paweł Borys, prezes PFR, mówił o tym, że pomimo dopiero co kończącej się oficjalnie pandemii trendy na rynku są bardzo dobre, a Polacy najwyraźniej chcą ją odreagować. Ponadto podkreślił, że PFR chętnie wspiera inwestycje w innowacyjne rozwiązania ułatwiające zarządzaniem hotelami na trudnym rynku. Prezes PFR odniósł się również do inflacji i jej wpływu między innymi na oczekiwania płacowe pracowników -  presja ta powinna powoli się zmniejszać, ponieważ widać spadająca presję inflacyjną. Również powinien nastąpić spadek stóp procentowych.

Ogromne zainteresowanie uczestników wzbudziła prezentacja Aleksandra Robinsona, dyrektora z STR, który przedstawił wyniki polskich hoteli. Okazuje się, że Warszawa jest liderem przyrostu obłożenia w stosunku do roku 2019. Jeśli chodzi o przyszłość i inwestycje widać powrót do inwestycji w hotele. Jak zaprezentował Robinson – Polska jest piątym rynkiem pod względem budowanych pokoi hotelowych. Spośród miast w naszym kraju zdecydowanym liderem pod tym względem jest Warszawa.

 

Główną część Forum, panelową, otworzyła dyskusja liderów, moderowana przez Dorotę Malinowską z Pro Value, w której Michael Collini – wiceprezes ds. Rozwoju sieci Hilton, Gheorghe Marian Cristescu -prezes zarządu, Polskiego Holdingu Hotelowego, Christian Michel – wiceprezes ds. rozwoju na region Europy z Wyndham, Frank Reul - wiceprezes, Development Northern Europe, Eastern Europe & Balkans z sieci Accor oraz Szymon Wróblewski - współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels rozmawiali o wyzwaniach i perspektywach rynku inwestycji hotelowych w Polsce.

GIL 3465 1024x683

Michael Collini stwierdził, że perspektywy dla hotelarstwa są pozytywne, choć na pewno pojawi się wiele problemów i nieoczekiwanych wydarzeń, ale sektor jest odporny - wszak dobrze radził sobie choćby z wyzwaniami w ostatnich latach. Również Christian Michel widzi na polskim rynku wiele pozytywnych trendów i uważa, że ma on bardzo dobry potencjał zarówno biznesowy jak i leisure. Dużo mniejszym optymistą był Frank Reul, wiceprezes, Development Northern Europe, Eastern Europe & Balkans z Accor, który stwierdził, że niestety, ale stabilności nie przewiduje, a problemy trzeba uznać za normę, choć na szczęście branża dobrze sobie z nimi radzi. Szymon Wróblewski zwrócił uwagę, że choć widać wyższe przychody, to jednak widać również znaczący wzrost kosztów, a inflacja zmniejsza konkurencyjność polskich hoteli, poprzez szybszy niż w innych krajach wzrost kosztów np. pracy.

 

Banki od czasów wybuchu pandemii bardzo ostrożnie podchodzą do finansowania inwestycji hotelowych. Tymczasem hotele, z zastrzeżeniem presji kosztowej, są bardzo perspektywicznym i dochodowym segmentem rynku, zwłaszcza w porównaniu do biur, galerii handlowych, czy pogrążonego w kryzysie budownictwa mieszkaniowego. Czy, kiedy i na jakich zasadach banki poluzują swoją politykę kredytową? - o tym dyskutowali goście panelu „Finansowanie inwestycji – bariera (nie) do pokonania”, zaproszeni przezdyrektora generalnego Q Hotels Radosława Altheima: Marlena Kosiura – analityk i założycielka portalu inwestycjewkurortach.pl, Artur Kozieja – inwestor i prezes spółki Europlan, Izabela Kuszner – dyrektor w Banki Pekao, ACCA, Łukasz Płoszyński - wiceprezes zarządu Focus Hotels oraz Jan Wróblewski - współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. Eksperci poszukiwali także odpowiedzi na pytanie, czy na polskim rynku jest jeszcze miejsce na inwestycje condo, które muszą zmierzyć się z m.in. walką o każdego klienta oraz z coraz droższym finansowaniem. Zdaniem Artura Koziei, w obecnych warunkach, nie ma  możliwości zarobienia na deweloperskiej części w typowo hotelowym projekcie condo i zysk jest tylko z zarządzania obiektem. Łukasz Płoszyński, wiceprezes zarządu, Focus Hotels wypowiedział się natomiast na temat dzierżawy obiektów hotelowych podkreślając, że chociaż w relacjach z bankami jest już lepiej i można niekiedy uzyskać kredyt, to koszt kredytu znacznie wzrósł. Brakuje również według niego odpowiedniego produktu finansowego, który sprostałby obecnym realiom inwestycji hotelowych.

GIL 3226 1024x683

Na półmetku konferencji przedstawiciele sieci hotelowych rozmawiali o tym, jak grupy hotelowe pozycjonują swoje poszczególne marki, co oferują i jak nie pogubić się w tak dużej liczbie różnych brandów i subbrandów.Moderujący panel - Jacek Kozioł, partner z Pro Value - zapytał ekspertów również o to, jakimi kryteriami powinien kierować się inwestor, aby wybrać najbardziej odpowiednią markę dla swojego obiektu i uzyskać faktyczną przewagę konkurencyjną oraz które segmenty hotelowe rozwijają się obecnie najbardziej dynamicznie. Na te i inne pytania, bazując na doświadczeniach reprezentowanych marek, odpowiadaliJakub Bilik – dyrektor zarządzający, członek zarządu B&B HOTELS Polska, Miguel Martins - dyrektor ds. rozwoju w Europie Północnej w IHG, Janusz Mitulski - starszy dyrektor ds. rozwoju sieci na Europę Środkowo – Wschodnią z Marriott International, Małgorzata Morek - starszy dyrektor ds. rozwoju sieci na Europę Centralną i Wschodnią reprezentująca Hilton oraz Valerie Schuermans -wiceprezes ds. rozwoju z Radisson Hotel Group i Jacek Stasikowski - dyrektor ds. rozwoju na Polskę w Accor Group. Zdaniem uczestników panelu w Polsce wciąż jest duży potencjał dla rozwoju sieci i hoteli niezależnych w różnych segmentach – rynek wciąż się rozwija, pojawiają się nowe marki i nowi inwestorzy. Kluczem do sukcesu jest właściwy dobór marki do wyników dobrze przeprowadzonej analizy potencjalnych gości, lokalizacji czy lokalnych warunków. Małgorzata Morek podkreśliła, że w stosunkowo bliskim sąsiedztwie może funkcjonować nawet kilka hoteli danej sieci i wszystkie odniosą sukces, jeśli tylko brandy tych obiektów zostaną dobrze dobrane i zakomunikowane.

 

Przedostatnia dyskusja Forum HIT, moderowana przez redaktora naczelnego „Hotelarza” Rafała Szubstarskiego, skoncentrowana była wokół aktualnej kondycji rynku z punktu widzenia właścicieli hoteli i hotelarskich konsultantów. W panelu uczestniczyli: Rafał Abramczyk – CEO w hotelAG, Dorota Malinowska – partner i członek zarządu, Pro Value Wojciech Popis - wiceprezes VHM Hotel Management, Paweł Ryszkiewicz – prezes zarządu Belmonte oraz Jacek Tokarski - CEO & założyciel agencji doradczej HIDA i Przemysław Wieczorek - MRICS, prezes zarządu Puro Hotel Development. Inwestorzy zwracali przede wszystkim uwagę na utrudnienia związane z pozyskaniem finansowania bankowego oraz trudnymi do oszacowania w kilkuletniej perspektywie czasowej kosztami realizacji projektów, co sprawia, że część projektów jest wstrzymywana, a koncepcje innych zostają zmieniane lub posiadane środki wykorzystywane są np. na inwestycje w grunty. Wśród doradców głosy były nieco bardziej optymistyczne, choć i oni podkreślali, że sporo projektów doradczych dla hotelarzy czeka na bardziej sprzyjające warunki. 

GIL 3295 1024x683

Rozmowy w trakcie ostatniej dyskusji panelowej tegorocznego HIT, prowadzonej przezwspółzałożyciela Iliard Architecture & Interior Design Wojciecha Witka, skupione były w głównej mierze wokół rosnących kosztów nowych projektówPrelegenci panelu „Optymalizacja kosztów budowy i działalności hoteli”, Bogdan Czajkowski - prezes zarządu HRCA, Ireneusz Dudek – prezes Hotel Inwest Development, Marcin Górzyński - prezes zarządu, Aquila Park, Jarosław Jurkowski - członek zarządu G2J Consulting oraz Michał Kozak - prezes zarządu Hotelu Arłamów i Paweł Zaworski - Hospitality Sales Manager z Samsung Electronics podkreślali, że koszty stały się zdecydowanie niewspółmierne w stosunku do inflacyjnego wzrostu przychodów z działalności operacyjnej hoteli. Próbowali również odpowiedzieć na cały szereg pytań, nie tylko związanych z kosztami realizacji, ale również z szukaniem rozsądnych oszczędności, optymalizacją kosztów, budżetowaniem czy kontrolą procesów. Na ciekawy aspekt zwrócił uwagę prezes zarządu Aquila Park Marcin Górzyński, który podkreślił, że tanio wybudowane hotele są drogie w eksploatacji i, mimo zwiększonych kosztów budowy, warto wybrać rozwiązania takie, które spowodują, że przy ich wykorzystaniu hotel będzie tani w eksploatacji.

 

- Podobnie jak w latach ubiegłych także w tym roku nasze wydarzenie zgromadziło największych i najmocniejszych graczy na rynku – inwestorów, właścicieli i kadrę zarządzającą hoteli, top management sieci hotelarskich, deweloperów, banki, fundusze inwestycyjne, architektów, projektantów wnętrz oraz dostawców najlepszych rozwiązań i produktów dla branży. To ogromne wyzwanie, aby tak wymagającemu audytorium zaproponować ciekawy zakres tematyczny forum – mówi Rafał Szubstarski, redaktor naczelny „Hotelarza”. -Pełna sala na dużej części paneli i bardzo pozytywne recenzje wystawiane przez uczestników Forum dowodzą, że udało nam się temu wyzwaniu sprostać – dodaje.

GIL 4475 1 1024x683

Podczas HIT 2023, VHM Hotel Management ogłosił, że będzie operatorem dwóch nowych condo obiektów  Nickel w Kołobrzegu-Grzybowie i Szklarskiej Porębie. Oba obiekty sprzedawane są w systemie condo.

Organizatorem wiosennego Forum Hotel Investment Trends (HIT) i jesiennego Hotel Trends (HT), największych wydarzeń dla inwestorów i Top Managementu branży hotelowej w CEE, są Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia. W portfolio wydawnictwa znajdują się także tytuły i portale branżowe, jak: "Hotelarz", "Rynek Turystyczny", "Restauracja", "Polski Jubiler" i "Nowoczesna Stacja Paliw". PWS są także organizatorem specjalistycznych szkoleń w ramach "Akademii Hotelarza", a także cyklicznych konkursów branżowych "Hotel z Pomysłem", "Hotelarska Inwestycja Roku" i "Hotelarze Roku"

2023 HIT stopka 002 new ost 485x1024


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail