Daj klientom coś więcej niż tylko rachunek
 

gastronomia

Daj klientom coś więcej niż tylko rachunek

2024-04-18

Kluczem do sukcesu każdego lokalu jest zrozumienie tego, jak bardzo gastronomia jest biznesem relacyjnym i że nie sprzedaje produktów, tylko doświadczenie. Zrozumienie, że produkt jest wehikułem, narzędziem, dzięki któremu klienci zaspokajają swoje potrzeby emocjonalne. Że klienci chcą doświadczyć czegoś, czego w domu nie mają lub mieć nie mogą, czego zrobić nie potrafią i jest to dla nich pewnego rodzaju magia. Że chcą poczuć się specjalnie, wyjątkowo. Czym jest doświadczenie i doświadczanie w gastronomii?

rs 2024 02 2367 383613Najkrótszym wstępnym wyjaśnieniem jest stwierdzenie, że za każdą potrzebą, którą mamy, stoi emocja. Próbujemy najczęściej usunąć jakiś dyskomfort – albo jesteśmy głodni, albo się spieszymy – to jest emocja. Albo też mamy jakąś pozytywną potrzebę radości i zabawy. Pojawia się potrzeba i musimy/chcemy ją jakoś zaspokoić. W ten sposób patrząc, wszystkie usługi realizują jakieś potrzeby emocjonalne. Doświadczenie gastronomiczne to wszystkie elementy, z którymi stykają się klienci w lokalu: światło, temperatura, muzyka (jej jakość, dobór, głośność), okna, design, meble, podłoga, toalety, naczynia, oczywiście oferta, kontakt z obsługą i wiele innych. To wszystko musi ze sobą współgrać, być spójne, tworzyć zaplanowaną całość. Taką, która ma dać konkretne przeżycie. Będę bez końca wracał do klasycznego przykładu McDonald’s, który nie sprzedaje burgerów, lecz szybkość, bezpieczeństwo i powtarzalność. Tego potrzebujemy, to wynika z emocji. Jedziemy trasą, widzimy złote łuki i mamy zbudowaną gwarancję, że będzie szybko, czysto, bezpiecznie i tak, jak znamy. To nam załatwia poczucie bezpieczeństwa. Burger jest wehikułem do załatwienia tej emocji, potrzeby tego doświadczenia i załatwienia tego w trasie. Inaczej jest, kiedy mamy firmową kolację w ekskluzywnej restauracji premium, gdzie spędzimy cały wieczór z kontrahentami przy dobrym winie i megadrogim steku. Tu zaspokajamy zupełnie inną potrzebę – prestiżu....Krzysiek Kaliciński

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail