Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.Rynek pracownika

W ostatnich kilku latach dotychczasowy model rynku pracodawcy przekształcił się w rynek pracownika. Firmy, chcąc zatrzymać najlepszych ludzi, sięgają po coraz bardziej rozbudowane rozwiązania, odpowiadając na ich indywidualne potrzeby. Szczególnie widoczne jest to w branży gastronomicznej.

 rs 2018 11ea 21

  Chcąc mieć profesjonalny i zgrany zespół, nie wystarczy już tylko podnieść wynagrodzeń. Dodatkowo liczą się przed wszystkim możliwości rozwoju, co za tym idzie, jasno zdefiniowana ścieżka kariery, elastyczność systemu pracy, atmosfera panująca w zespole oraz opinia o pracodawcy na rynku pracy. 

Popyt a podaż

Zdecydowana większość restauratorów uskarża się na braki kadrowe. Dotyczą one zarówno części serwisowej, jak i kuchennej. W tej kwestii widać bardzo przejrzyście, jak decyzje makroekonomiczne odbijają się w skali mikro. Efekt Euro, fundusze unijne, liczne granty z niepaństwowych funduszy i organizacji, decyzje podatkowe dotyczące specjalnych stref ekonomicznych spowodowały bardzo mocny rozwój gospodarczy. Lepsza infrastruktura, liczba nowych dróg i lotnisk, rozwój poszczególnych miejscowości spowodowały znaczne ożywienie w ruchu turystycznym. Co za tym idzie, także w segmencie restauracyjnym. Do tych czynników również należy zaliczyć aktualnie obowiązujące trendy. Dobre jedzenie i gotowanie od kilku lat jest na topie i niemal każdy chce tego spróbować. Należy przy tym pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. Otwieranie wielu nowych barów, restauracji, bistro etc. – z jednej strony – powoduje różnorodność na lokalnych rynkach gastronomicznych, a z drugiej – generuje gwałtowny popyt na pracowników. I tutaj pojawia się problem. 

Złe decyzje

Zacznijmy od kształcenia. Zawody kucharz, kelner, cukiernik, jak wiele innych zostały przez pokolenie Y uznane za niezbyt atrakcyjne, co przełożyło się bezpośrednio na liczbę otwieranych pod tym kątem klas. Same praktyki zawodowe są niestety zbyt często traktowane jak zło konieczne, a nie okazja do faktycznej nauki zawodu. Zarówno przez pracodawcę, jak i ucznia – przyszłego pracownika. W związku z tym powstała na...


Restauracja 6/2018, NARZĘDZIA
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail