Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama


Reklama

Rynek pracownika

W ostatnich kilku latach dotychczasowy model rynku pracodawcy przekształcił się w rynek pracownika. Firmy, chcąc zatrzymać najlepszych ludzi, sięgają po coraz bardziej rozbudowane rozwiązania, odpowiadając na ich indywidualne potrzeby. Szczególnie widoczne jest to w branży gastronomicznej.

 rs 2018 11ea 21

  Chcąc mieć profesjonalny i zgrany zespół, nie wystarczy już tylko podnieść wynagrodzeń. Dodatkowo liczą się przed wszystkim możliwości rozwoju, co za tym idzie, jasno zdefiniowana ścieżka kariery, elastyczność systemu pracy, atmosfera panująca w zespole oraz opinia o pracodawcy na rynku pracy. 

Popyt a podaż

Zdecydowana większość restauratorów uskarża się na braki kadrowe. Dotyczą one zarówno części serwisowej, jak i kuchennej. W tej kwestii widać bardzo przejrzyście, jak decyzje makroekonomiczne odbijają się w skali mikro. Efekt Euro, fundusze unijne, liczne granty z niepaństwowych funduszy i organizacji, decyzje podatkowe dotyczące specjalnych stref ekonomicznych spowodowały bardzo mocny rozwój gospodarczy. Lepsza infrastruktura, liczba nowych dróg i lotnisk, rozwój poszczególnych miejscowości spowodowały znaczne ożywienie w ruchu turystycznym. Co za tym idzie, także w segmencie restauracyjnym. Do tych czynników również należy zaliczyć aktualnie obowiązujące trendy. Dobre jedzenie i gotowanie od kilku lat jest na topie i niemal każdy chce tego spróbować. Należy przy tym pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. Otwieranie wielu nowych barów, restauracji, bistro etc. – z jednej strony – powoduje różnorodność na lokalnych rynkach gastronomicznych, a z drugiej – generuje gwałtowny popyt na pracowników. I tutaj pojawia się problem. 

Złe decyzje

Zacznijmy od kształcenia. Zawody kucharz, kelner, cukiernik, jak wiele innych zostały przez pokolenie Y uznane za niezbyt atrakcyjne, co przełożyło się bezpośrednio na liczbę otwieranych pod tym kątem klas. Same praktyki zawodowe są niestety zbyt często traktowane jak zło konieczne, a nie okazja do faktycznej nauki zawodu. Zarówno przez pracodawcę, jak i ucznia – przyszłego pracownika. W związku z tym powstała na...


Restauracja 6/2018, NARZĘDZIA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 03
4/2019   Spis treści »
lipiec-sierpień
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności