Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama


Reklama

Broń przeciw oskarżeniom o zatrucie

Wydarzenia ubiegłego roku potwierdzają, że możliwość zatrucia pokarmowego konsumentów to nie tylko teoretyczne rozważania, ale rzeczywiste ryzyko, jakie ponosi każdy zakład gastronomiczny. Jak zabezpieczyć się przed zatruciem pokarmowym i sytuacjami, kiedy niesłusznie jesteśmy oskarżani przez gości restauracji o jego spowodowanie?

 

 rs 2019 03ez 25

 

Przed nami okres urlopowy. Dla większości to okres wypoczynku, dla restauratorów to czas wzmożonej pracy, ale również większego ryzyka związanego z możliwością zatrucia pokarmowego. Wyższe temperatury w okresie letnim, większa ilość pracy, korzystanie z pracowników sezonowych – to główne czynniki mogące doprowadzić do zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności, zdrowia gości restauracji i samego biznesu restauracyjnego. Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że nie ma metod, które w stu procentach zabezpieczą nas przed takimi sytuacjami. Możemy jednak zrobić wiele, aby to ryzyko zminimalizować i by łatwiej odpierać niesłuszne i krzywdzące nas samych i nasz biznes zarzuty. 

Db ajmy o świadomość pracowników

Najważniejsze są proste i skuteczne, a przede wszystkim logiczne rozwiązania. Początkiem dbania o bezpieczeństwo jest ustalenie zasad działania, które umieszczamy w dokumentacji HACCP. Dlatego też sprawdźmy, czy zawiera ona „podręcznikowe opowieści” czy konkretne wskazówki do działania. Ograniczmy liczbę dokumentów, stwórzmy czytelne i krótkie instrukcje dla pracowników i zakomunikujmy je w sposób formalny. Pamiętajmy, że nic nie da schowana w szafie dokumentacja, choćby była nawet najlepsza. Przekażmy ją więc naszym pracownikom do przeczytania i skłońmy ich do złożenia podpisu potwierdzającego zapoznanie się z nią. Dzięki temu nikt już nie powie, że był nieświadomy. 

Zminimalizujmy liczbę formularzy

W wielu restauracjach wciąż obowiązują opasłe dokumentacje HACCP. Wynika z tego konieczność wypełniania skomplikowanych i czasem bezsensownych formularzy, zabierających pracownikom cenny czas, tak potrzebny do rzeczywistych działań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa żywności, jakimi są kontrola terminów przydatności, kontrola jakościowa czy dbałość o higienę. Skupmy sie na dokumentowaniu wyłącznie istotnych procesów. Usuńmy zapisy dotyczące spraw oczywistych lub nikomu do niczego niepotrzebnych. Dzięki rozsądnemu i logicznemu podejściu zyskamy czas, który powinniśmy poświęcić na rzeczywiste działania i nadzór nad tym, co dzieje się na zapleczu restauracji. Osiągamy również większe prawdopodobieństwo, że będą one...Marcin Leśniak Audytor, konsultant, trener. Właściciel firmy BM Quality Group Marcin Leśniak z Warszawy; www.bm-qualitygroup.pl

Restauracja 3/2019, NARZĘDZIA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 03
4/2019   Spis treści »
lipiec-sierpień
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności