Onboarding. Wychowaj sobie kelnera
 
 

Onboarding. Wychowaj sobie kelnera

Pracownicy frontu, czyli ci, którzy mają kontakt z gośćmi, to ambasadorowie restauracji, jej gospodarze i przewodnicy po menu. Od tego, jak zostaną wprowadzeni do lokalu nowi pracownicy, zależy, czy będą sprzedawać, czy tylko przynosić do stolików zamówione dania. Dlatego ich pierwsze dni w restauracji są kluczowe. Jak dobrze je wykorzystać?

 rs 2019 04ez 13

  Często zdarza się, że kelnerzy po wnikliwym procesie rekrutacji zatrudniają się w restauracji, a po dwóch-trzech miesiącach odchodzą, zostawiając nas z wakatem. Co zrobić, żeby zatrzymać pracownika? Na pomoc przychodzi nam onboarding czyli proces, który polega na wspieraniu nowego pracownika w pierwszych tygodniach pracy i wprowadzeniu w zasady funkcjonowania restauracji. Jeśli sprawimy, że będzie on czuł, iż zależy nam na jego pracy i zwracamy uwagę na jego potrzeby, jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie z nami na dłużej, a przy okazji będzie ambasadorem marki wśród gości. Warto przy tym pamiętać, że onboarding osoby z doświadczeniem znacznie różni się od zatrudniania osoby bez doświadczenia. Ten drugi jest dużo bardziej skomplikowany i wymaga więcej uwagi, jednak nieraz łatwiej nauczyć kogoś sztuki kelnerskiej od podstaw, niż korygować złe nawyki. 

Zrzut ekranu 2019 08 19 o 15.24.58

Ważne 4C

Onboarding składa się z kilku elementów, zwanych z angielskiego 4C, czyli: compliance, clarification, culture, connection.

• Compliance (procedury) – są to wszystkie tematy związane z zatrudnieniem i kwestiami formalnymi. Już w dniu próbnym powinniśmy dać pracownikowi do wypełnienia komplet dokumentów do umowy. Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie on zatrudniony, przed przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek obowiązków musi je wypełnić. To stwarza również pole do przyznania pracownikowi uprawnień np. do obsługi POS-a, podanie kodów dostępu itp.

• Clarification (zadania i cele) – najłatwiejszym i najbardziej efektywnym sposobem na przekazanie pracownikowi wszystkich jego obowiązków, zadań czy wymienienie tego, czego nie może robić, jest przekazanie tego w formie pisemnej. Wprowadzanie nowych pracowników do zespołu to ważny argument za stworzeniem szczegółowych procedur. Po pozytywnym dniu próbnym wysyłamy nowemu pracownikowi menu oraz manual. Po wyznaczonym przez nas czasie sprawdzamy jego znajomość menu, a następnie przeprowadzamy szkolenie z podręcznika. Na takim szkoleniu powinniśmy poruszyć wszystkie kwestie w nim zawarte i szerzej je wyjaśnić, tym samym upewniając się, że nowy pracownik zna swoje obowiązki, ale też zna konsekwencje niewypełniania ich. Dodatkowo poświęcenie czasu na dokładne wytłumaczenie zasad, opowiedzenie o lokalu, zaznajomienie z używanymi produktami oraz ofertą sprawi, że nowy członek załogi poczuje się pewniej. Da mu to poczucie, że jest ważną częścią zespołu.

• Culture...Aleksandra Kondras

Restauracja 4/2019, TEMAT NUMERU
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail