Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaRola badań laboratoryjnych w funkcjonowaniu restauracji

Możliwości wykorzystania analiz laboratoryjnych są bardzo szerokie i zależą wyłącznie od naszych potrzeb oraz budżetu. Każda restauracja powinna więc włączyć je do kanonu cyklicznych działań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa gościom restauracji.

 rs 2019 04ez 19

  Poszukiwanie nowych rozwiązań w funkcjonowaniu restauracji oraz wprowadzanie do zaplecza gastronomicznego nowych technik kulinarnych sprawia, że wykraczamy poza utarte przez lata kanony pracy w kuchni. Podążając za trendami, zatracając się w dążeniu do zachwycenia naszych gości, zbyt często zapominamy o potrzebie refleksji nad tym, co robimy i czy podjęte przez nas działania są bezpieczne. A przecież chwilowe zadowolenie spożywających wymyślne dania osób bardzo szybko może zmienić się w długotrwałe problemy wynikające z ewentualnego zatrucia. Jego źródłem mogą być dania, które nie zostały sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa mikrobiologicznego. 

Po co badać jedzenie?

Każdy świadomy restaurator powinien umieścić na stałej liście cyklicznych działań pozycję o nazwie „badania laboratoryjne”. Spontaniczną reakcją wielu restauratorów na tę propozycję będzie zapewne stwierdzenie: Świat zwariował! Jeszcze w restauracji nie robiłem laboratorium! Jest to reakcja zrozumiała, zważywszy, że do niedawna nikt nie wspominał o żadnych badaniach laboratoryjnych z wyjątkiem badań wody. Dlaczego więc powinniśmy wykonywać badania laboratoryjne? Po pierwsze, taka konieczność wynika z rozporządzenia 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych, które w artykule 5 ust. 2 pkt f nakazuje „ustanowienie procedur, które powinny być regularnie wykonywane, w celu sprawdzenia, czy środki wyszczególnione w literze a) do e) (nadzorowanie zidentyfikowanych zagrożeń) działają skutecznie”. Jak wiemy, jedyną dostępną formą w pełni obiektywnej oceny skuteczności funkcjonowania systemu bezpieczeństwa żywności są badania laboratoryjne środków spożywczych wykonane w akredytowanym laboratorium. Po drugie, badania laboratoryjne wykonywane przez wiele lat w wielu restauracjach wskazują na zasadność ich prowadzenia. Dzięki nim świadomość wielu menedżerów i właścicieli restauracji wzrosła. Podjęto przy tym wiele działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa wytwarzanych potraw. Wykonane...Marcin Leśniak Audytor, konsultant, trener. Właściciel firmy BM Quality Group Marcin Leśniak z Warszawy; www.bm-qualitygroup.pl

Restauracja 4/2019, NARZĘDZIA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności