Miejsce na wino w restauracji
 
 

Miejsce na wino w restauracji

Wino w menu restauracji coraz częściej zajmuje ważne miejsce. Zwraca się uwagę na jego pairing z serwowanymi daniami. Ważne jest jednak także to, w jaki sposób i w jakich warunkach przechowywać wino, aby smakowało gościom i nie stało się przedmiotem reklamacji, a jednocześnie było w lokalu wyeksponowane. Przypominamy najważniejsze zasady.

 

 rs 2019 04ez 22

  Wina w większości lokali w Polsce są przechowywane i serwowane w niewłaściwy sposób. Jest to poważny problem, na który jednak coraz więcej restauratorów i, co ważne, również klientów zaczyna zwracać uwagę. Na razie nie jest z tym zagadnieniem w Polsce najlepiej, ponieważ nie przestrzega się podstawowych warunków, jakie powinny spełniać pomieszczenia lub urządzenia służące właściwemu przechowywaniu win. Jakie są to warunki? 

Temperatura

Dla właściwego przechowywania temperatura powinna wahać się maksymalnie w przedziale 12-14°C. Natomiast podczas serwowania wino białe powinno mieć 8-10°C, a czerwone 16-18°C. 

Wilgotność i wentylacja

Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 60-75 proc. Zbyt niska powoduje wysychanie korka w butelce, co skutkuje przedostaniem się do jej wnętrza powietrza, a to grozi jego zepsuciem. Z kolei za duża wilgotność powoduje pojawienie się pleśni i grzybów, co wpływa na pogorszenie jakości powietrza w takim pomieszczeniu i może dojść do uszkodzenia etykiet. 

Brak obcych zapachów i dostępu światła

Butelki powinny przebywać w miejscu, w którym nie są przechowywane żadne inne produkty, zwłaszcza takie, które wydzielają intensywne zapachy. Kolejna ważna zasada dotyczy dostępu światła. Pomieszczenie, w którym przechowujemy wina, powinno być zaciemnione. Należy je chronić przed bezpośrednim działaniem światła dziennego, jak również ograniczyć do minimum kontakt ze światłem sztucznym, w...Konrad Pacek prezes zarządu Wielkie Wina Polska, wyłącznego dystrybutora francuskiej marki EuroCave; www.wielkiewina.pl

Restauracja 4/2019, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail