Jaka ma być piwniczka na wina?Jaka ma być piwniczka na wina?

Wino powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. Jaka ma być piwniczka na wina w lokalu gastronomicznym, aby mogła je spełniać? Ważną kwestią jest też, w jaki sposób można by ją zaprojektować i wyposażyć.

rs 2020 01e 42

W poprzednim wydaniu poruszyłem temat związany z filozofią oraz najważniejszymi aspektami zakładania piwniczki na wina w restauracji. Jeśli już wiecie, dlaczego jest ona wam potrzebna, teraz przyszedł czas na kolejne ważne kwestie. Pierwszą z nich będzie przypomnienie najważniejszych parametrów, jakie musi spełniać pomieszczenie przeznaczone na piwniczkę na wina. Drugim bardzo istotnym elementem będzie zaprojektowanie i wyposażenie piwniczki w taki sposób, aby można było wina szybko znaleźć, gdy zajdzie taka potrzeba. 

Parametry techniczne

O czym zatem należy pamiętać przy projektowaniu i zakładaniu piwniczki na wina? Oto sześć najważniejszych parametrów technicznych: 1. temperatura – najlepiej stała, optymalnie w przedziale 12-14°C, 2. wilgotność powietrza – idealna powinna wynosić 60-75 proc., 3. wentylacja – najlepiej grawitacyjna, zapewniająca stałą wymianę powietrza, 4. brak obcych zapachów – piwniczka to miejsce, w którym nie należy przechowywać innych produktów, zwłaszcza wydzielających intensywne, nieprzyjemne zapachy, 5. brak dostępu światła – pomieszczenie powinno być zaciemnione, bez bezpośredniego dostępu światła słonecznego, 6. brak drgań i wstrząsów – wino lubi ciszę i spokój bez...


Restauracja 1/2020, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail