Gastronomiczna niedyspozycja – jak zdobyć wysoko wykwalifikowaną kadrę
 

w numerze

Gastronomiczna niedyspozycja – jak zdobyć wysoko wykwalifikowaną kadrę

Współczesna branża HoReCa stoi obecnie w obliczu złożonych problemów związanych z rekrutacją wysoko wykwalifikowanej kadry. Zjawisko to nie omija nawet najmniejszych rodzinnych przedsiębiorstw, a dotyka zarówno renomowane sieci hotelowe, jak i ekskluzywne restauracje. Dynamicznie zmieniający się rynek, wsparty rosnącymi oczekiwaniami klientów oraz pracowników, stawia przed właścicielami i menedżerami niezwykle istotne wyzwanie: jak znaleźć odpowiednich pracowników, kluczowych dla osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie.

rs 2024 02 402505 377058

Podczas ostatniej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Gastronomia – Turystyka – Rynek pracy – Kwalifikacje” uczestniczyłem w dyskusji dotyczącej stanu polskich szkół zawodowych o profilu gastronomicznym oraz hotelarskim. Moje obserwacje niestety budzą głębokie zaniepokojenie. Programy nauczania, które pozostają często nieaktualizowane od lat, oraz kadra pedagogiczna, która nie zawsze nadąża za nowoczesnymi trendami w branży HoReCa, tworzą ścianę, przez którą młodzi ludzie nie chcą przejść.

Czy pójść w gastronomię?


Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasze dzieci stoją przed wyborem szkoły. Czy sugerowanie szkół o profilu gastronomicznym lub hotelarskim jest obecnie uzasadnione?


Niestety niewielu z nas zdaje sobie sprawę z realiów funkcjonowania tych szkół oraz z perspektyw, jakie mogą one oferować po ukończeniu nauki. Jednakże wprowadzenie odpowiednich zmian i współpraca z przedsiębiorstwami mogłyby zmienić tę sytuację. Wyobraźmy sobie, że uczniowie są szkoleni według najnowocześniejszych programów nauczania, a ich nauczyciele są specjalistami w swojej dziedzinie. Po ukończeniu szkoły najzdolniejsi absolwenci dostają propozycje zatrudnienia w renomowanych miejscach pracy, gdzie mają jasno określone obowiązki, model wynagrodzeń oraz ścieżki rozwoju i awansu. Taka perspektywa mogłaby skutecznie zachęcić młodych ludzi do podążania ścieżką...Łukasz Maziarskim, GastroInvest Group https://gastroinvestgroup.com/


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail