Higiena naczyń a koronawirus
 
 
Higiena naczyń a koronawirus

Dbanie o higienę w gastronomii jest niezwykle ważne, zwłaszcza teraz. Chociaż wytyczne GIS dotyczące zasad funkcjonowania lokali podczas epidemii COVID-19 nie wspominają nic o zasadach mycia naczyń, to warto pamiętać, że obowiązują tu także rygorystyczne przepisy, które mają zagwarantować bezpieczeństwo gości i personelu.

rt 2020 09a 01

Mycie naczyń kuchennych i stołowych w lokalach gastronomicznych powinno odbywać się w osobnych pomieszczeniach, a jeśli nie ma takiej możliwości, lokal ma używać wyłącznie naczyń jednorazowych. Należy skrócić drogę transportu brudnych naczyń, które używane są przez gości, dlatego zmywalnia powinna znajdować się blisko sali konsumpcyjnej. Podstawowe wyposażenie takiego pomieszczenia to stół do składowania brudnych naczyń, pojemnik na odpadki, dwukomorowy zlewozmywak z dostępem do bieżącej wody zimnej i ciepłej, stół do odciekania naczyń umytych oraz wyparzacz. 

Skuteczne mycie ręczne

Zmywanie naczyń stołowych musi być wykonywane na bieżąco, co ma zapobiec zasychaniu resztek pokarmów. W przypadku szklanek i kieliszków ważne jest szczególnie dokładne umycie ich krawędzi. Po ocieknięciu z wody osusza się je czystymi, wygotowanymi ściereczkami. Sztućce natomiast myje się oddzielnie, szczotką w ciepłej wodzie ze środkiem myjącym, a następnie płucze. Kolejnym krokiem jest wyparzanie. Środki do mycia ręcznego mają za zadanie usunąć tłuszcz, zmiękczyć wodę i działać bakteriobójczo. Warto pamiętać, że pozostają one w śladowych ilościach na zmywanych powierzchniach naczyń, dlatego aby nie przedostawały się na nich się do posiłków, ostatnie płukanie w bieżącej wodzie musi być bardzo dokładne. Wyparzanie w temperaturze 90°C ma dodatkowo niszczyć wszelkie drobnoustroje, które mimo zmywania pozostają na powierzchni naczyń. 

Zm ywarka oszczędza nie tylko czas

Zmywanie naczyń ułatwiają profesjonalne zmywarki, które umożliwiają wykonywanie wielu czynności bez udziału człowieka. W takim urządzeniu mycie wstępne odbywa się w temperaturze 30-45°C, mycie właściwe ze środkiem myjącym w temperaturze 65°C, a następnie płukanie i wyparzanie w temperaturze ponad 90°C. Niektóre zmywarki mają także program suszenia naczyń parą o temperaturze 100-120°С. Gwarantuje to eliminację wszelkich drobnoustrojów z powierzchni. Producenci oferują zmywarki podblatowe, uniwersalne, kapturowe, taśmowe, koszowe, wózkowe. Która z nich jest najlepsza? Wszystko zależy od tego, w jakim lokalu ma działać. Inne urządzenie sprawdzi się w lokalu...


Restauracja 5/2020, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail