Sezon na lody rozpoczęty
 








 







Sezon na lody rozpoczęty

Z przyjemnością sięgamy po lody w czasie ładnej pogody i w upalne dni. Jeśli są one z naturalnych składników i smaczne, to zyskują wiernych zwolenników. Zdarzają się tacy, którzy są gotowi wstąpić do lokalu tylko po to, aby je zamówić, a nawet przejechać w tym celu pół miasta. I choć restauracje swój biznes opierają przede wszystkim na produkcji dań, to trudno się nie dziwić, szczególnie latem, marginalizowaniu lodów w menu.

rs 2021 05cd 22

Lody to od dawna nie tylko desery, które różnią się jedynie formą podania. Producentów ogranicza już wyłącznie fantazja. Stworzyli więc wersje lodów, które nie topią się, nie ściekają, a niektóre nawet świecą w ciemności – powstają z syntetycznej wersji bioluminescencyjnego białka z meduz. Aktywowane wapniem białka reagują, gdy są poruszone, czyli świecą, gdy lody są lizane. Jedna porcja kosztuje kilkaset dolarów. Można też znaleźć lody, które zmieniają kolor w miarę topnienia lub po oblizaniu. Lody Xamaleon mają błękitny kolor, w ciągu kilkunastu sekund są już ciemnoróżowe, a po polizaniu nabierają różnych odcieni różowego.

Zdrowe lody?

Polski start-up PowerICE niedawno ogłosił, że chce stworzyć lody przyjazne alergikom i weganom, które przy okazji będą mniej kaloryczne. – Zamiast białka zwierzęcego w skład naszych lodów będzie wchodziło białko roślinne i ono będzie pełniło odtwórczą funkcję. Białko roślinne poza tym jest bardzo zdrowe. Powoduje obniżenie poziomu cholesterolu, pełni także funkcje metaboliczne – przekonuje Aneta Radłowska-Działo z PowerICE. IceUp ma być gwarancją nie tylko lodów dla wegan czy osób stosujących całkowicie bezmleczną dietę, lecz dla wszystkich, którzy zwracają uwagę na to, co spożywają. Na rynku można już kupić lody wegańskie oparte na soi czy oleju kokosowym, przeważnie jednak zawierają one dodatkowe składniki. IceUp stawia na naturalne składniki, a przy tym produkcja tych lodów ma niewielki wpływ na środowisko. 

A tymczasem w gastronomii

Najczęstszą praktyką w lokalach jest wykorzystywanie lodów gotowych od hurtowych producentów, które z naturalnością i wyjątkowością, a już na pewno ze zdrowiem, rzadko mają cokolwiek wspólnego. I choćbyśmy stworzyli przepis na najciekawszy deser, jeśli nie ma w nim dobrej bazy, to same dodatki go nie wybronią. Lepszym pomysłem jest współpraca z lodziarnią rzemieślniczą, którabędzie dostarczała swoje wyroby na zamówienie, ale przecież lody własnej produkcji są proste w wykonaniu, jeśli ma się dobrej jakości składniki i odrobinę kreatywności. Na pewno wśród gości znajdą się odważni, którzy zechcą...



Anna Jabłońska

Restauracja 2/2021, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail